Da bi se shvatila patologija bolesnog zuba, odnosno uzrok boli, prethodno je potrebno znati kako je građen zdrav zub. U ovom članku ćemo pokušati malo detaljnije opisati morfološku i anatomsku građu zuba. Svaki zub se sastoji od tri osnovna dijela: kruna zuba, vrat zuba i korijen zuba.
KRUNA ZUBA
Dijeli se na antomsku i kliničku krunu. Anatomska kruna je dio zuba prekriven caklinom. Ona se kod zdravog i cjelovitog zubnog niza ne vidi cijela jer joj je vratni dio prekriven zubnim mesom. Klinička kruna je vidljivi dio zuba i može, ali ne mora, odgovarati anatomskoj kruni. Klinička kruna se obično mijenja tijekom života iz raznoraznih razloga; od upalnih procesa zubnog mesa i povlačenja mesa uzrokovanim tim upalama, nakupljanja kamenca, zatim resorpcije okolnog koštanog tkiva itd.
VRAT ZUBA
To je dio zuba na dijelu gdje prestaje caklina i počinje korijenski dio zuba prekriven cementom. Ima udubljeni oblik plitkog žlijeba, tzv. cervikalna linija ili caklinsko-cementni spoj, i u fiziološkim uvjetima je prekriven zubnim mesom. Između zuba i zubnog mesa nalazi se uski prostor dubine do 1,5 mm koji se naziva fziološki džep.
KORIJEN ZUBA
Anatomski korijen je dio zuba prekriven cementom i usađen u koštanu jamicu, dok je klinički korijen onaj dio zuba koji se ne vidi pri pregledu u ustima i može, ali ne mora, odgovarati anatomskom korijenu. Broj i veličina korijena varira od zuba do zuba. Postoje jednokorijenski i višekorijenski zubi.Jednokorijenski zubi su sjekutići, očnjaci i pretkutnjaci. Izuzetak su prvi gornji pretkutnjaci koji imaju dva krijena. Dvokorijenski zubi su svi donji kutnjaci i prvi gornji pretkutnjaci. Trokorjenski zubi su gornji kutnjaci.
ZUBNA CAKLINA
Zubna caklina je čvrsto, mineralizirano zubno tkivo na vanjskom, vidljivom dijelu zuba i prekriva dio zuba koji se zove dentin. To je najtvdđi dio zuba ali je vrlo krto. Sastoji se od šesterokutnih caklinskih prizmi, zbijenih kristala kalcij – hidroksiapatita. Ovi kristali ugrađeni su u vrlo finu mrežu vrlo čvrstog sastava. Zbog svog sastava caklina je vrlo otporna na djelovanje kiselina i ostalih korozivnih tvari te predstavlja prvu i glavnu liniju obrane zuba od karijesa. Caklina je djelomično prozirna i transparentna tako da boja zuba ovisi o boji dentina i prozirnosti cakline. Što je caklina manje prozirna, to su zubi bjelji, a na prozirnost utječu debljina, gustoća, stupanj kalcifikacije i homogenost cakline.
DENTIN
Dentin je čvrsto tkivo koje izgrađuje najveći dio zuba. Ne vidi se pregledom u ustima jer je pokriven caklinom i cementom. Po sastavu je sličan kosti. Sastoji se uglavnom od kristala hidroksiapatita koji su ugrađeni u čvrstu mrežu kolagenih vlakana, a kalcij ga čini vrlo otpornim na pritisak. Kroz dentin prolaze mnogobrojni kanalići kroz koje se protežu vlakna. Dentin se stvara kontinuirano cijeli život a boja mu varira od žućkaste do bijelo- sive.
ZUBNI CEMENT
Zubni cement je mineralizirano vezivno tkivo koje prekriva dentin u predjelu anatomskog korijena zuba. Po građi je sličan kosti. Najdeblji je u području vrha zuba i račvanja korijena. Prožet je sustavom kanalića i šupljina kroz koji prolaze tanka i vrlo čvrsta vlakna, koja izuzetno čvrsto fiksiraju zub za okolnu kost. Cement se, slično dentinu, stvara tijekom cijelog života, a ima i veliki regenerativni potencijal.
ZUBNA PULPA
Ispunjava unutrašnjost zuba, a sastoji se od kolagena, krvnih i limfnih žila i živčanih vlakana te relativno malog broja stanica. Kod starijih osoba pulpa se postupno smanjuje zbog slabije prokrvljenosti, ali se zbog stvaranja novih slojeva dentina smanjuje i zubna šupljina. Pulpa ima više funkcija: produkcija vezivnih valakana i stvaranje dentina, nutritivna funkcija jer regulira metabolizam osnovnih elemenata svih dijelova zuba, osjetilna funkcija jer sadrži osjetilna, živčana vlakna, obrambena funkcija kroz stvaranje sekundarnog i tercijarnog dentina. Pulpa je središnji i vrlo važan dio zuba koji zbog karijesa vrlo često oboli te dolazi do upalnih procesa koji mogu biti slabije ili jače izraženi a tada dolazi do zubobolje. Usko specijalizirani dio stomatologije koji se bavi isključivo oboljenjima i liječenjem pulpe zove se endodoncija.
PULPNA KOMORA
Odgovara vanjskoj konturi zuba i može se podijeliti na nekoliko dijelova: komora pulpe, rogovi pulpe, pulpni kanal, apikalni otvor, lateralni ili akcesorni kanali, pomoćni kanali i anastamoze.
Ovako se ukratko može opisati zdravi zub kod kojeg je jako bitno da svi zajedno znamo kakvog je sastava s ciljem boljeg razumijevanja što se događa kada zub oboli i što sve stomatolog mora poduzeti da bi izliječio zub zahvaćen karijesom.
Časopis Smile,2012 godina
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |