Iako suvremeni načini anestezije omogućuju pacijentima bezbolno vađenje zuba, ekstrakcije i dalje mogu predstavljati neugodno iskustvo, pogotovo u vrijeme nakon vađenja zuba. Stoga je bitno držati se uputa liječnika kako bi se komplikacije svele na minimum. Najprije je potrebno držati gazu u ustima čvrsto stisnutu 20-30 minuta. Ako primijetite pojačano krvarenje i nakon isteka tog vremena, javite se svom liječniku. Ono što se prvo može javiti nakon što popusti anestezija je bol. Bol je do jedne granice normalna i trebala bi s vremenom jenjavati, ali potraje li bol duže od tri dana, potrebno je javiti se svom liječniku. Od analgetika se preporučuju ibuprofen ili diklofenak natrij, dok je kod djece, trudnica i dojilja analgetik izbora paracetamol. Acetilsalicilna kiselina se zbog svog antiagregacijskog učinka treba izbjegavati, a kod djece je općenito kontraindicirana zbog opasnosti od Reyeova sindroma. Preporučuje se ne jesti dok ne prođe anestezija, s obzirom da se lako možete ozlijediti prilikom jela, što se zbog utrnulosti ne osjeti. Utrnulost može potrajati do dva sata kod infiltracijske anestezije, a kod provodne anestezije i sat, dva više. Valja jesti kašastu hranu na strani suprotnoj od one na kojoj je bilo vađenje. Bitno je prvi dan ne dirati ranu, a kasnije ukoliko smatrate da vam je nešto hrane zaostalo u rani, možete lagano održavati higijenu mekanom četkicom ili štapićima za uši. Na isti način se održava i higijena šavova ako postoje. Važno je paziti da se ne povrijedite. Na ostalim zubima se normalno održava oralna higijena. Preporučuje se izbjegavati pušenje prvi dan. Vrlo bitna stavka je NE ISPIRATI RANU!! Može se piti normalno, ali bitno je ne mućkati tekućinu u ustima da se ne ispire ugrušak koji je odgovoran za zacjeljivanje rane. Također je bitno ne piti vruće i gazirano. Kako biste smanjili otečenost koja se rijetko može pojaviti, stavite hladni oblog s vanjske strane lica u predjelu vađenog zuba. U slučaju ostalih komplikacija, poput trizmusa (otežano otvaranje usta), trebali biste se što prije javiti svom stomatologu.
ALVEOLITIS SICCA
Aleveolitis sicca ili suha alveola je upala rane s prisutnošću boli koja se javlja u 2-5% svih vađenja i najčešća je u donjoj čeljusti u području kutnjaka. Riječ je o tupoj , probadajućoj, jakoj i konstantnoj boli koja se pojačava noću i može se širiti na druga područja glave i vrata. Osim boli, može se javiti i neugodan zadah i okus.
Ono što pacijenti mogu napraviti kako bi prevenirali razvoj suhe alveole je izbjegavanje ispiranja rane, pogotovo u prvim satima nakon zahvata. Pogotovo gazirana pića mogu otploviti ugrušak iz rane. Također uvlačenje dima tijekom pušenja cigareta stvara negativni tlak i može uzrokovati gubitak ugruška. Kod pušača se javlja tri puta češće nego u nepušača. S obzirom da i bakterije imaju važnu ulogu u nastanku suhe alveole, preporučljivo je koristiti klorheksidin gel 0,2% svakih 12 sati kroz tjedan dana.
Ukoliko do suhe alveole ipak dođe, uobičajeno liječenje uključuje ponovno otvaranje rane pod lokalnom anestezijom, u cilju odstranjenja starog ugruška i izazivanja novog krvarenja (da bi se formirao novi “čisti” ugrušak) te stavljanje uloška sa antibiotskim i analgetskim djelovanjem.
Časopis Smile