Estetika je teorija ljepote, zakonitosti i harmonije u prirodi i umjetnosti. Estetika osmijeha je određena estetikom lica, estetikom gingive te makro i mikro estetikom zubi. Kao što lijepa arhitektura, priroda ili lijepi detalji koji izazivaju osjećaj ugode, tako i lijepi osmijeh godi oku. Zubno meso (gingiva) je u estetici osmijeha okvir za sliku. Crvena, otečena gingiva, dugi, ogoljeli zubni vratovi, defekti čeljusti uslijed gubitka zubi – sve to nagrđuje osmijeh. Danas se većina tih nedostataka može ukloniti ili ublažiti mjerama estetske kirurgije gingive. Da bi rezultati kirurškoga zahvata bili uspješni, potrebno je poznavati pravila estetike osmijeha. Harmonija i pravilnost denticije ostaju kroz vremena i društva važni parametri oku ugodne denticije. Evo i jedan zanimljiv dokaz, formula iz antičke Grčke; a : b = ( a + b ) : a
Formula zlatne proporcije ( proportion divina ) počiva na teoriji da postoji veza između ljepote prirode i matematike. Objašnjava ljepotu proporcija građevina, umjetničkih dijela, dizajna, glazbenih kompozicija i osmijeha. Znači, ljepota denticije se može racionalizirati i vrednovati. Zubi i gingiva mogu biti prirodno lijepi te ih je potrebno samo redovito prati, čistiti i kontrolirati kod doktora dentalne medicine. Ali ako su potrebni zahvati, bilo na zubima ili na gingivi, potrebno je znati objektivne parametre ljepote. To je od velike važnosti i za ocjenjivanje uspješnosti rada: ljuskica, kruna, mostova, te posebice implantatskih kruna i mostova. Radovi se vrednuju s obzirom na bijelu i crvenu estetiku. Bijela estetika obuhvaća proporcije zubnog niza, oblik, boju, strukturu, prozirnost tvrde supstance zubi. Crvenu estetiku čine boja, struktura, volumen, razina i tijek gingive, te izraženost papila.
ESTETSKA KIRURGIJA GINGIVE
Zahvate plastične kirurgije izvode parodontolozi ali mogu ih raditi i drugi na tome području dobro educirani liječnici dentalne medicine. Pacijenti žele pri osmijehu pokazivati manje gingive a više zubi. Ponekad ih smeta što je gingiva povučena a zubni vratovi i korijeni ogoljeli. Nepravilni tijek gingive, pigmentacije, gubitak papile, ulegnuta mjesta gdje nedostaje zub, zadebljanje gingive prije ortodontske terapije – sve su to indikacije za estetsku kirurgiju gingive.
TERAPIJA GINGIVITISA I PARODONTITISA
Upaljena, otečena gingiva je posljedica neredovite ili neprikladne kućne higijene usne šupljine. Instrukcije o pravilnoj njezi zubi i gingive, te profesionalno čišćenje u ordinaciji liječnika dentalne medicine, otklanjaju taj rasprostranjeni problem. Obavezan je pregled jer je moguće da se radi o parodontitisu. Kod parodontitisa nije zahvaćena samo gingiva nego i sve potporno tkivo zubi, što u krajnjem slučaju može rezultirati njihovim gubitkom.
KIRURŠKO PRODULJENJE KRUNA ZUBI
Ponovo matematika. Idealan odnos širine prema duljini zuba je 77% do 85%, ovisno o fizionomiji. Iznos 100% znači da je zub jednako dug kao i širok a preko 100% da je širi nego dulji. Visokim, vitkim ljudima pristaju dulji, uži zubi, dok pikničkom tipu odgovaraju više kvadratičasti. Ponekad zubi ne eruptiraju u potpunosti ili se gingiva ne povuče dovoljno. Zubi se doimaju kratkim i širokim i pri osmijehu se obično vidi previše gingive a premalo zubi (gummy smile). Kirurška korekcija “gummy smile” je jedan od najčešćih zahvata estetske kirurgije gingive. Ovisno o anatomiji zahvat se radi samo na gingivi ili je pak potrebna i kirurška redukcija kosti.
POKRIVANJE OGOLJELIH ZUBNIH VRATOVA
In je imati puno velikih, bijelih zubi. Trend koji je počeo u Americi, proširio se i na druge zemlje. Tako su, primjerice, kod pomanjkanja mjesta za zube prije, u sklopu ortodontske terapije, vađena četiri zuba (premolara). Danas se to radi samo u iznimnim situacijama. Zubni lukovi se šire kako bi svi zubi našli mjesta. Ako je gingiva tanka, ona se povlači te postaju vidljivi ogoljeli zubni vratovi, pa i korijeni. Naravno, ortodontska terapija je samo jedan od faktora koji uzrokuju recesije. Tvrda četkica za zube, pritisak pri pranju, horizontalni pokreti četkicom, zubne paste za izbjeljivanje, nepravilnosti zagriza, piercing i još neki faktori, mogu rezultirati nastankom recesija. Dugoročno, najbolji rezultati se postižu kada se tanka gingiva zadeblja transplantatom vezivnoga tkiva uzetim s nepca.
IZGRADNJA VOLUMENA GINGIVE
Poslije vađenja zuba dolazi neminovno do atrofije tkiva, pogotovo ako je zub izgubljen radi parodontitisa ili traume. Uleknuće se doima kao tamna sjena i automatski privlači pogled. Volumen se može povećati tehnikama plastične kirurgije, opet u kombinaciji s transplantatom vezivnog tkiva.
DENTALNI IMPLANTATI
Moderna dentalna medicina je nezamisliva bez implantologije a implantati u estetskom području, bez poznavanja plastične kirurgije. Pink esthetic score – tablica za vrednovanje estetskog uspjeha je uvedena u dentalnu medicinu posebice za ocjenjivanje estetike implantata. Nakon vađenja zuba nastupa gubitak tvrdog i mekog tkiva čeljusti, koje kirurg u timskom radu s protetičarom mora rekonstruirati kako bi se implantantska krunica neupadljivo uklopila u usnu šupljinu. Samo ako ne upada u oči je estetski uspjela.
Lijepi osmijeh nas čini atraktivnim, sigurnim u sebe i daje nam pozitivno zračenje.
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |