Riječ holizam potječe od grčke riječi holos, što znači cjelovit, sav, sveobuhvatan. U biologiji to znači teorija koja polazi od pretpostavke da je organizam jedinstvo, cjelina živoga bića, a ne samo matematički zbroj pojedinih dijelova tijela. U medicini je to pristup u kojemu se bolesti ne gledaju već nego se povezuju sva stanja i bolesti u organizmu koja su u neravnoteži te se liječe usporedno i interdisciplinarno. Pogrešno je shvaćati da je holistička medicina samo alternativna. Točno je da ona omogućuje širi raspon pristupa liječenju i potiče otvorenost za te različite pristupe no nikako ne odbacuje konvencionalnu medicinu, nego se na nju nadograđuje. Današnji način života, stres, onečišćeni okoliš i loša prehrana puna toksina uzrokuju sve više nerazjašnjenih novih i autoimunih bolesti kojima zapadna medicina katkad pristupa ograničavajuće i liječi samo posljedice i simptome. Ne postoji više koncept jedne samostalne bolesti s jednom terapijom, sve je više bolesti povezano, a lijekovi mogu koristiti jednoj bolesti, a pritom oštetiti neki drugi organ. Znanstveno je dokazano da bolesti u usnoj šupljini mogu utjecati na udaljene organe. Tako upala parodonta djeluje na krvožilni sustav i dijabetes, a dijabetes uzrokuje parodontitis. U holističkoj dentalnoj medicini smatra se da mnogi poremećaji i bolesti u usnoj šupljini mogu utjecati i na druge bolesti i to amalgamski ispuni, fluor, problemi s disanjem, hrkanjem, dotokom zraka u pluća, disfunkcije temporomandibularnog zgloba, preiapikalni procesi i neadekvatno liječeni kanali te parodontne bolesti. Zubi koji nedostaju, problemi sa zglobom i malokluzije mogu potaknuti prbleme s uhom i glavobolje.
Primjeri odstupanja u stajalištima između konvencionalne i holističke dentalne medicine
AMALGAMSKI ISPUNI
U prošlosti je u sastavu amalgama bilo više od 50% žive koja je svakako toksična i, iako tada to nije odgovaralo istini, ti su se ispuni nazivali srebrnima, a srebra je bilo samo u malom postotku. Zbog stalnih nesuglasica u stomatološkim krugovima i oprečnih dokaza, danas je taj sastav uvelike promijenjen i poboljšan – žive je mnogo manje, ali holistička stomatologija ipak preporučuje zamjenu amalgamskih ispuna, ne samo zbog moguće toksičnosti žive i njezina postupnog otpuštanja i isparavanja, nego i zato što je većina tih ispuna stara, korodidirana i može se pojaviti električna provodljivost između metala. Nastaju također sekundarni karijesi ispod ispuna te rijetko alergijski kontaktni ekcemi. U holističkim krugovima preporučuje se ukloniti amalgamske ispune koferdamom – gumenom zaštitom i to jedanput na mjesec kako bi se smanjila apsorpcija kroz sluznicu pacijenta i zbog zaštite liječnika.
FLUOR
U konvencionalnoj dentalnoj medicini fluor se prije koristio u vodi i tabletama za prevenciju karijesa. Dokazano je njegovo protukarijesno djelovanje pri takvoj primjeni, no, tolike količine fluora mogu izazvati oštećenje cakline i dentina u vidu promjene boje na zubima, ali i promjene u ponašanju djeteta i autizam, tako da se danas fluor koristi isključivo za lokalnu terapiju u pastama za zube i premazima. Holistički liječnici smatraju da je fluor toksična supstancija koja se može apsorbirati kroz sluznicu u krv i zato naglasak stavljaju na drukčiju preventivu kao što su česti pregledi, higijena i pečaćenje fisura.
ENDODONTSKI ZAHVATI
Prema biološkom principu svakako treba ukloniti upalna žarišta iz organizma, kao što su neodgovarajuće liječeni korijenski kanali i kronični upalni procesi, tzv. granulomi. POznato je da neadekvatno tretirani anali mogu prouzročiti alopeciju i akutne upale na licu. Standardna endodoncija često još uvijek može biti manjkava zbog nedostatka moderne opreme, instrumentarija i nedovoljne izobrazbe liječnika. Holistički doktori starijih generacija često nisu bili pristaše endodontskoga zahvata, no modernom i posebno specijalističkom endodoncijom postižu se odlični rezultati kad je riječ o dobrom mehaničkom čišćenju i dezinfekciji te u trajnosti zuba s punjenim kanalima. U tu svrhu može se kao dijagnostička metoda koristiti i trodimenzionalno snimanje zuba – CBCT, a za dezinfekciju ozon i laser.
PREHRANA
Prehrana i suplementacija u holističkom su pristupu važne jer je premalo vitamina i minerala iz svježeg voća i povrća uvelike može utjecati na stanje u usnoj šupljini. Istraživanja su pokazala da visoke doze vitamina A, C i D mogu poboljšati stanje parodonta i struktura zuba. Erozije na caklini mogu prouzročiti gazirana i kisela pića, a hrana bogata šećerom izaziva karijes.
BILJNI PREPARATI
Nakon upotrebe konvencionalnih kemijskih sredstava u holističkom pristupu mogu se preporučiti biljni preparati za njegu, npr. neem pasta za zube koja sadržava ljekoviti prah iz ajurvedske medicine zato što je dobar dezinficijens, izbjeljuje, sprječava karijes i kamenac, sadržava aktivni ugljen kao snažan upijač otrova i glinu koja uklanja plak i mineralizira. Eterična ulja čajevca djeluju antibakterijski.
Časopis Smile,rujan 2021.godine
Broj 9
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |