Hrapavost površine je u općem smislu mikrogeometrijska nepravilnost površine, koja nastaje tijekom postupaka obrade, ili drugih utjecaja poput otapanja nakon izlaganja u aktivnom mediju. Hrapavost površine bitno utječe na svojstva materijala. Hrapavost može biti i rezultat vremena zbog oštećenja koja nastaju na površini. Minimalne promjene mogu uzrokovati promjene u interakciji između zuba i biološke okoline. Na površini postoje mjesta gdje dolazi do međupovršinske adhezije zbog postojećeg biofilma, plaka, kojem prethodi postojanje pelikule. Kako postoji hrapavost površine na zubu ili nadomjestku, počinje stvaranje reakcije koja za posljedicu ima daljnje otapanje dijelova nadomjestka i narušavanje morfologije površine. Ukoliko je medij još i kiseo, reakcija je nepovoljnija. Hrapava površina s druge strane, omogućuje nakupljanje plaka i povećava mogućnost nastanka cirkularnog karijesa i različitih oblika gingivitisa te rijeđe aftoznog stomatitisa.
Postojanje pelikule i akumulacija plaka
Važni čimbenici koji uzrokuju karijes jesu hrana, bakterije i vrijeme. Izgled površine zubi i smještaj u zubnom luku utječe na zadržavanje plaka. Pretkutnjaci i kutnjaci su podložniji nastanku karijesa s obzirom na oblik njihovih griznih ploha koje su teže dostupne samočišćenju jezikom. Tako se stvaraju mjesta gdje se zadržava hrana. Uloga domaćina može utjecati na pojavu karijesa s obzirom na genetsku predispoziciju, socioekonomske probleme, kulturu i stil života. Hrana s jednostavnim šećerima, čija razgradnja započinje već u usnoj šupljini, idealan je čimbenik rasta i razmnožavanja bakterija. Ugljikohidrati se razgrađuju u ustima, pomoću enzima sline. Enzimi sline razgrađuju škrob na maltozu. Da se zadrže dovoljno vremena u ustima, razgradili bi i maltozu u glukozu, što bi nadalje snizilo ph i dovelo do demineralizacije tvrdih zubnih tkiva. Ostatak djelomično razgrađenog škroba se razgrađuje u želucu. Prisutnost šećera nije ključna ako se konzumira četiri zasebna obroka dnevno. Nagli pad ph se može vratiti na normalu pomoću puferskih sposobnosti sline. Sličan proces se događa u plaku, u kojem bakterije proizvode kiselinu koja dovodi do demineralizacije cakline. Bakterije biokemijskim aktivnostima vrše razlaganje ugljikohidrata do jednostavnih kiselina i sintetiziraju različite polisaharide (dekstran, levan i amilopektin). Dekstran s proteinima sline stvara netopljive precipitate koji adheriraju na zubnu caklinu stvarajući na taj način plak. u biofilmu se prvenstveno nalaze mnogobrojne gram – pozitivne bakterije s niskim kapacitetom proizvodnje organskih i polisaharidnih izvanstaničnih kiselina. Zbog anaerobnih uvjeta, u njegovim dubljim dijelovima, nalaze se pretežito gram – negativne bakterije i u tom dijelu dominira “kariogeni” plak koji uzrokuje karijes. Plak koji se stvara na zubima, u ispunima i protetskim radovima nakon unosa hrane, nije sam po sebi dovoljan razlog nastanka karijesa, sve dok nije dugotrajno prisutan na zubima. Vremenski čimbenik je bitan pri nastanku karijesa. Zub je sposoban izdržati 2 sata dnevne demineralizacije, a da ne dođe do lezije cakline. Slina sadrži mehanizam kojim kompenzira pojavu pojačane kiselosti u usnoj šupljini. Četkanjem zuba pomažemo slini u njenoj zaštitnoj ulozi. Barem pola sata nakon svakog obroka prisutan je niski ph i dolazi do promjena.
Postoje različite metode suzbijanja biofilma. Jedna od njih je i fotodinamična terapija, koja putem nanoraspršenih čestica i njihovim osvjetljivanjem, veže bakterije iz biofilma i specifičnim mehanizmom veže proteinsku ovojnicu bakterija. Jedna od djelotvornijih je također korištenje oralnih probiotičkih sredstava.
Zaključak
Kada je riječ o akumulaciji plaka na površinu zuba ili protetskog nadomjestka, treba uzeti u obzir morfologiju hrapavosti površine. Hrapavost ovisi o: načinu završne obrade, jatrogenim čimbenicima, ph vrijednostima usne šupljine ili oralnim parafunkcijama, količini sline, sistemskim bolestima koje dodatno utječu na kakvoću sline i sl. Treba težiti tome da svaki nadomjestak u usnoj šupljini treba biti dobro ispoliran i gladak. Nemojte se ustručavati to reći Vašem liječniku nakon određenog postupka, jer ćete jedino tako prevenirati mogući problem.
Časopis Smile
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |