Postoje razne metode izbjeljivanja ali zbog zdravlja svojih zubi preporučuje se sve to činiti pod kontrolom u ordinacijama dentalne medicine. Problemi se pojavljuju sa zubima na kojima su ispuni ili defekti pa će stomatolog to ispraviti prije početka ili nakon izbjeljivanja zubi. Ponekad su zubi previše oštećeni pa izbjeljivanje neće biti riješenje. Stomatolog će tada predložiti estetske ljuskice ili krunice.
Ukratko ćemo vam opisati nekoliko načina izbjeljivanja:
Izbjeljivanje može biti na više zubi ili samo na jednome ako taj zub bojom odudara od susjednih zubi. Najčešći uzroci promjene boje pojedinačnih zuba su duboki karijes koji je doveo do nekroze pulpe i trauma. U slučaju traume dolazi do krvarenja u zubu i do propadanja pulpe. Krv ulazi u dentinske kanaliće i zbog taloženja produkata razgradnje krvi zub poprima sivkastu boju. Prije izbjeljivanja na tome zubu potrebno je odstraniti ostatke odumrloga “živca” i napuniti kanale zuba materijalom za punjenje. Zatim se u zub stavlja gel za izbjeljivanje i zatvara se privremenim ispunom. Nakon nekoliko dana provjerava se boja zuba. Ako je potrebno, postupak se može ponoviti više puta dok se ne postigne željena boja. Kada se to postigne , potrebno je ostaviti da se boja zuba stabilizira ( najčešće deset dana) a zatim se na zubu irađuje trajni ispun.
Izbjeljivanje vitalnih zuba preporučuje se obaviti u ordinaciji pod kontrolom stomatologa. Preparati za kućno izbjeljivanje najčešće se koriste za održavanje boje nakon profesionalnog izbjeljivanja zubi jer nisu tako jaki da znatno izbijele zube. Gelovi za izbjeljivanje su najčešće na bazi vodikova peroksida koji oslobađa kisik, prodire u zub i tako se izbjeljuje.
Nakon izbjeljivanja zubi mogu biti osjetljivi na hladno ili pri četkanju. Potrebno je koristiti preparate za njegu usne šupljine namijenjene osjetljivim zubima. Pojava bolne osjetljivosti zuba nakon izbjeljivanja je individualna. Kod većine traje nekoliko dana a u nekih osoba zna potrajati tjednima. Nakon izbjeljivanja potrebno je izbjegavati jako pigmentiranu hranu i napitke (crna kava, cola, crveno vino, cikla) barem dva tjedna. Poželjno je izbaciti iz upotrebe i duhanske proizvode. U današnje doba sve popularniji su jeftini postupci izbjeljivanja raznim olovkama i trakicama. No prije nego posegnete za takvom metodom upitajte se zašto je taj preparat tako jeftin i želite li to nanositi na svoje zube. U početku, nešto što se čini jeftinom metodom, može dovesti do iznimno skupih terapija i protetskih restauracija.
Naša ordinacija koristi jedan vrhunski preparat za izbjeljivanje koji se zove ” Opalescence Boost 40%”, koji u sebi već sadrži minerale da spriječi isušenje vaše cakline. Dentalna struka ga je proglasila izvanrednim proizvodom za izbjeljivanje zuba te ga možemo preporučiti svakome. Isprobajte i uvjerite se sami!
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |