Roditelji su danas vrlo malo educirani o važnosti mliječnih zuba i njihovoj ulozi u oralnom zdravlju njihovog djeteta pa smo se potrudili malo objasniti koja je uloga mliječnih zuba i kada ih treba vaditi. Mliječni zubi imaju svog nasljednika, odnosno na njihovo mjesto u određenom trenutku djetetova života niče trajni zub zamjenjujući mliječnog prethodnika. Mliječni zubi “čuvaju” mjesto trajnim zubima. Ako je mliječni zub prerano izgubljen, ostaje praznina u čeljusti. Zubi koji su preostali počinju se približavati jedan drugome, naginjati se i zatvarati prazan prostor. Tim međusobnim približavanjem mliječnih zuba zatvara se prostor u koji treba niknuti neki trajni zub. U trenutku nicanja on pronađe novi put, novi prostor u koji će niknuti, ali je taj položaj za njega nepravilan. To više nije njegovo prirodno mjesto nicanja i tada nastaju problemi za vaše dijete. Ono što roditelji najprije primijete je problem estetike: zubi su postavljeni nepravilno, rotirani su ili se međusobno preklapaju. Takvim nepravilnim položajem djetetu je otežano žvakanje hrane, a sile koje nastaju pri žvakanju se nepravilno prenose na čeljusne zglobove što kasnije dovodi do bolova.
Naravno, postoje situacije u kojima mliječne zube ipak vadimo. Svaki zub ima krunu koju vidimo u ustima i korijen koji je u čeljusti. Ispod svakog mlječnog zuba nalazi se njegov trajni nasljednik. Kada dođe vrijeme trajni zub polako pritišće mliječni i “mrvi” njegov korijen, tako da na kraju ostaje samo kruna koja se rasklima jer više nema korijen kojim je “usidrena” u čeljusti. Takve klimave zube dijete najčešće izvadi samo. Nakon što se takav zub izvadi često možemo vidjeti da je ispod već probio trajni zub ili se to dogodi vrlo brzo. Ako dijete ne može samo izvaditi takav klimavi zub u tome mu pomaže liječnik dentalne medicine. Postupak je vrlo jednostavan. Zub i zubno meso našpricaju se anestetikom i to je najčešće sasvim dovoljno da zahvat prođe bezbolno. Kliješta za mliječne zube su puno manja od kliješta za trajne zube i doktor ih može “sakriti” u ruci. Ovisno o djetetu i njegovom ponašanju doktor dentalne medicine nekoj će djeci pokazati kliješta i objasniti postupak dok će kod druge izvaditi mliječni zub odvračajući djetetu pažnju.
Mliječne zube vadimo ukoliko su jako rasklimani i trajni nasljednik je već počeo rasti, a dijete ga ne može samo izvaditi, ako je izrazito bolan i uzrokuje otečenost te ako je jako zahvaćen karijesom. Ponekad se dogodi da mliječni zub “sraste s kosti” i tada ga trajni nasljednik ne može izgurati kako bi došao na svoje mjesto. U tom slučaju mlječni zub se vadi, ali je vađenje tada jednako kao da vadimo trajni zub jer takav zub ima i krunu i korijen.
Dakle, mliječne zube moramo čuvati i popravljati kao i trajne. Zamjena mliječnih zuba trajnima počinje tek oko sedme godine djetetova života, a cijelo to vrijeme, dok se ne izmijene svi zubi, mliječni zubi omogućuju djetetu žvakanje i govor. Zato čuvajte mliječne zube vašeg djeteta i učite ga o pravilnom održavanju oralne higijene jer čuvanjem mliječnih zuba i njihovim pravodobnim ispadanjem omogućujete pravilno nicanje trajnih, a isto tako dajete jako dobru osnovu za brigu o trajnim zubima.
Časopis Smile,Ožujak 2017 godine
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |