Cilj kemijsko-mehaničke obrade korijenskog kanala je uklanjanje vitalnog i nekrotičnog pulpnog tkiva, inficiranog dentina i oblikovanje endodontskog prostora kako bi se ostvarilo učinkovito ispiranje i kvalitetno punjenje i brtvljenje kanalnog sustava zuba. Iako se mehaničkom instrumentacijom može značajno smanjiti broj bakterija u korijenskom kanalu, kemijska sredstva su potrebna za uklanjanje zaostalog sloja i bakterijskog biofilma iz dentinskih tubulusa i nepristupačnih dijelova endodontskog prostora. Natrijhipoklorit se smatra zlatnim standardom u dezinfekciji korijenskih kanala zbog širokog antimikrobnog spektra djelovanja i jedinstvene sposobnosti otapanja organskog materijala. Dodatna sredstva za ispiranje kanala su klorheksidin, etilendiaminotetraoctena kiselina ili kombinirani preparati (mješavina tetraciklina, limunske kiseline i detergenta).
Zbog složenog endodontskog prostora zuba i ograničenja konvencionalne pasivne tehnike ispiranja špricom i iglom, mikroorganizmi često zaostaju u nepristupačnim dijelovima korijenskog kanala gdje podržavaju upalu i mogu spriječiti cijeljenje periapikalne lezije. Tehnološkim razvojem Ni-Ti legure te pojavom novih konstrukcija instrumenata, s kojim je moguća brza mehanička obrada kanala jednim instrumentom, skraćeno je vrijeme djelovanja dezinficijena, a time i njihova učinkovitost. Zbog toga se istražuju novi antimikrobni protokoli u endodontskom liječenju zuba koji bi omogućili značajnije uklanjanje mikroorganizama i biofilmova iz korijenskog kanala i dentinskih tubulusa u jednom posjetu. U tom smislu, ispituju se tehnike aktivnog ispiranja te lasersko zračenje u dezinfekciji kanala.
Laserska terapija se u dentalnoj medicini koristi za liječenje parodontnih džepova, periimplantitisa, dezinfekciju oralnih tkiva prije ili tijekom kirurških zahvata, liječenje protetskog stomatitisa i dezinfekciju korijenskih kanala. Antimikrobna laserska terapija je fotokemijska dezinfekcija ili sterilizacija tvrdih i mekih tkiva koja se temelji na primjeni fotosenzitivnog sredstva na mjestu tretiranja koje se potom zrači laserskim svjetlom određene snage i tako ubija mikroorganizme. Lasersko zračenje treba biti određene valne duljine čiju će energiju fotosenzitivno sredstvo apsorbirati i prijeći u pobuđeno energetsko stanje. Iz tog stanja elektroni mogu prijeći u osnovno stanje oslobađajući energiju ili mogu prijeći u drugo pobuđeno stanje, u kojem molekule reagiraju s molekulama kisika iz okoline. Reaktivni kisikovi spojevi nastali aktivacijom fotosenzitivnog sredstva oštećuju membranu, DNA mikroorganizama i lipopolisaharid. Zbog djelovanja na više dijelova stanice, mogućnost stvaranja rezistencije (otpornosti) mikroorganizama nakon laserske terapije je minimalna.
U endodonciji se laserska terapija koristi kao dodatni antimikrobni postupak nakon standardnih protokola kemomehaničke obrade korijenskog kanala.Mnoga istraživanja su pokazala značajno smanjenje broja bakterija ( preko 99%) nakon laserske terapije. Osim na smanjenje broja bakterija, laser je učinkovit u liječenje periapikalne upale nakon jednoposjetne endodoncije. Mnoge moderne ordinacije posjeduju lasere koji uveliko smanjuju duljinu rada u ustima, broj posjeta pacijenata a da ne govorimo o smanjivanju boli što je pacijentu tada najvažnije.
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |