“Poštovani, ostao sam bez svih zubi a financijski si ne mogu priuštiti implantate te sam prisiljen na totalnu protezu. Možete li mi pomoći savjetima kako da se priviknem na nju?”
U slučaju žuljanja proteze pacijentima savjetujemo da ih nose u tolikoj mjeri da na sluznici bude vidljivo mjesto žuljanja kako bismo naknadno mogli protezu pobrusiti na tom mjestu. Higijena proteze ne smije biti zanemarena jer sama proteza može biti inkubator za gljivice. Zubnu protezu treba najmanje jednom dnevno izvaditi iz usta te očistiti četkicom i pastom za čišćenje proteza da ne bi došlo do nakupljanja zubnog plaka koji može dovesti do upale zubnog mesa. Redovite posjete stomatologu jednako su važne za osobe s protezom, kao i za osobe sa prirodnim zubima. Pridržavajte se dobivenih uputa i posjetite svog stomatologa barem jednom godišnje. Kod gubitka kosti i tkiva proteza se može i podložiti kako bi dobila dodatnu stabilnost.
“Može li se zubni kamenac ukloniti i kako spriječiti njegovo nastajanje?”
Kada se stvori, zubni kamenac više ne može samostalno nestati. Može se ukloniti samo ultrazvučnim aparatom u ordinaciji vašeg doktora dentalne medicine. Ukoliko postoji vidljiva parodontna bolest vaš će vas doktor uputiti specijalistu parodontologije koji će učiniti kiretažu (struganje i poliranje korjenova)i uključiti vas u recall terapiju. Nažalost stvaranje zubnog kamenca nije moguće spriječiti, ali dobrom oralnom higijenom (upotreba zubnog konca, interdentalnih četkica i tuševa za zube) i redovitim pregledima kod doktora dentalne medicine, te pravovremenim odstranjivanjem zubnog kamenca možemo ga držati pod kontrolom i utjecati na brzinu njegova nastajanja. Na taj način spriječiti ćemo nastajanje parodontne bolesti i zadržati zube duže u ustima.
Preuzeto iz časopisa Smile
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |