Prekomjerno trošenje tvrdih zubnih tkiva sve je češći problem u suvremenoj populaciji. Uključuje abraziju, atriciju i erozije, a proces traje cijeli život i pojačava se starenjem pod utjecajem različitih čimbenika. Često je teško razlikovati te promjene jer su udružene i vrlo im je slična klinička slika, a uvjetuje ih interakcija više uzročnika i njihovo sinergističko djelovanje.
Abrazija
Abrazija je lokalizirana na griznim i obraznim plohama zuba i nastaje zbog loših navika i nepravilnog četkanja zuba abrazivnim sredstvima pa je usko povezana s recesijom gingive.
Atricija
Atricija je trošenje zubnih tkiva isključivo povezano s normalnom funkcijom pri žvakanju, ali i parafunkcijama žvačnoga sustava (bruksizam, škripanje i stiskanje zuba) koje se posebno pojavljuju tijekom sna zbog prekomjerne i nepotrebne aktivnosti žvačnoga sustava, apovezano je s povećanom anksioznošću ili stresom.
Dentalna erozija
Dentalna erozija uzrokovana je djelovanjem kiselih tvari. Mogu nastati pod utjecajem vanjskih i unutarnjih čimbenika koji nerijetko djeluju istodobno, alokalizacija je najčešće na vratnome dijelu zuba uz gingivu, ali i na griznim plohama. Vanjski izazvane erozije sve se češće pronalaze kod adolescenata koji konzumiraju veliku količinu kiselih napitaka i namirnica poput voćnih, sportskih i gaziranih sokova, aromatizirane vode, lizalica i ostalih tvari koje sadrže limunsku kiselinu, a one pak snizuju pH usne šupljine. Unutarnjim putem erozije nastaju zbog kiseline kod želučanih tegoba, ulkusne bolesti i gastroezofagealnog refluksa. I kod trudnica se često mogu otkriti erozije na zubnim plohama zbog hormonalnih promjena koje uzrokuju vraćanje kiseline iz želuca u usta.
Tipično obilježje erodiranih zuba je glatka i sjajna površina, a stari ispuni postaju nefunkcionalni i podignuti iznad djela plohe. U slučaju progrediranih promjena može biti znatno smanjena i vertikalna dimenzija zuba s posljedičnim sniženjem zagriza i promjenom izgleda u profilu.
Abfrakcija
Abfrakcija je klinasti defekt na vratu zuba, oštrih je rubova koji nastaju zbog nepravilnog zagriza, nedostatka zuba i neravnomjerne raspodjele sila.
Dentinska preosjetljivost
Dentinska preosjetljivost vrlo je česta pojava pri trošenju tvrdih zubnih tkiva. Zbog povlačenja zubnoga mesa i ogoljenja dentina, pojavljuje se tipična oštra, sijevajuća bol na termičke i mehaničke podražaje, hladna pića i četkanje.
Prevencija
Prevencija trošenja cakline i dentina svakako uključuje izbjegavanje konzumacije kiselih i gaziranih napitaka. Kad je riječ o sastavu zubnih pasta te načinu četkanja, također postoji uska povezanost s trošenjem zubnih struktura jer je problem u činjenici da se zube najčešće četka nekoliko minuta nakon obroka kada je u ustima visoka koncentracija kiselina, pa je dovoljno čak i samo četkanje da bi se oštetili fragilni dijelovi cakline. Ako se pritom upotrebljava i pasta s visokim udjelom abrazivnih sredstava i onih za izbjeljivanje, a četkanje je snažno i u vodoravnom smjeru zubnoga luka, trošenje zubne mase je neizbježno. Poduka pacijenta o načinu održavanja oralne higijene iznimno je važna, kao i poticanje za odvikavanje od loših navika. Bitno je pravilno četkati zube te upotrebljavati mekane četkice za zube ili električne s mekanim nastavcima i četkati prema uputama proizvođača.
Časopis Smile
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |