Minimalna intervencija( MINIMUM INTERVENTION – MI) je novi pristup liječenja karijesa. Pojam MI obuhvaća procjenu rizika nastanka karijesa, prevenciju nastanka novih lezija i očuvanje preostale strukture zuba, minimalno invazivne zahvate i redovite kontrole pacijenta. Kod svakog pacijenta važno je odrediti rizik nastanka karijesa. Potrebno je uzeti detaljnu medicinsku i stomatološku anamnezu, podatke o prehrambenim navikama, oralnoj higijeni i uzimanju fluorida. Pregledom se određuje: stupanj oralne higijene, postojanje i aktivnost karijesnih lezija, količina, ph vrijednost i puferski kapacitet nestimulirane i stimulirane sline te broj kariogenih bakterija. Temeljem dobivenih podataka, pacijenti se podijele u grupe niskog, srednjeg i visokog rizika za nastanak karijesa. Kod visokorizičnih pojedinaca potrebna je aktivna prevencija što uključuje: profesionalnu dekontaminaciju, remineralizaciju cakline, uklanjanje etioloških čimbenika, pečačenje fisura. Dekontaminacijom nastojimo uspostaviti ravnotežu oralne mikroflore, a provodi se: profesionalnim, mehaničkim čišćenjem zuba, primjenom klorheksidina i postavljanjem privremenih staklenoionomernih ispuna. Za profesionalno čišćenje zuba koriste se ultrazvučni instrumenti za uklanjanje kamenca i plaka nakon čega se zubi poliraju fluoridiranom pastom. Klorheksidin je topikalno, antimikrobno sredstvo koje smanjuje broj streptokoka u usnoj šupljini. Koristi se kod pacijenata s pozitivnim mutans testom koji pokazuju visok broj bakterija u slini. Dekontaminacija se postiže 0,12%- tnom otopinom klorheksidina za ispiranje usta ili profesionalnim postavljanjem klorheksidin gela u sulkus zuba.
STABILIZIRAJUĆI ISPUNI
Stakleno- ionomerni (SIC) ispuni su indicirani kod pacijenata s visokim rizikom nastanka karijesa. Nakon ručnog uklanjanja karijesom zahvaćenih tvrdih zubnih tkiva tehnikom atraumatskog restaurativnog tretmana u kavitet se unosi SIC. Visokoviskozni SIC su otporni na trošenje i imaju veliku tvrdoću površine u usporedbi s konvencionalnim i smolom modificiranim SIC. Kao i ostali SIC stvaraju kemijsku vezu s caklinom i dentinom, otpuštaju ione fluora kroz duže vrijeme, biokompatibilni su i imaju koeficijent termalne ekspanzije sličan zubnim tkivima. Brzo se stvrdnjavaju i manje su osjetljivi na vlagu u ranom stadiju stvrdnjavanja. Fluor koji se otpušta iz SIC stabilizirajućih ispuna smanjuje broj bakterija i tako štiti preostala zubna tkiva. Zbog toga su ovakvi ispuni prvi korak u edukaciji pacijenta o pravilnoj oralnoj higijeni, jer smanjuju neugodu i bol pri četkanju zuba kod kojih je dentin izložen usnoj šupljini. Postavljanje konačnih ispuna se ne provodi sve dok se ne smanji rizik nastanka karijesa.
REMINERALIZACIJA I PEČAČENJE FISURA
Aktivno provođenje remineralizacije lezije je indicirano kod početne, nekavitirane lezije uporabom fluorida i derivata kazeina. Kazein fosfopeptid- amorfni kalcijev fosfat( CPP-ACP) otpušta velike količine iona fosfata i kalcija. Uz fosfate i kalcij, sadrži ione fluora. Pripravci CPP-ACP se vežu na biofilm (plak), tvrda zubna tkiva i meka tkiva te otpuštaju kalcij, fosfate i ione fluora. Terapija etioloških čimbenika provodi se savjetima o oralnoj higijeni, prehrani ili poticanju salivacije kako bi se uvjeti u usnoj šupljini ponovno uravnotežili. Primjerice, konzumacija mlijeka i mliječnih proizvoda neutralizira kiselost u usnoj šupljini nakon uzimanja kiselih jela i pića, kao i odgođenog četkanja zuba nakon uzimanja hrane. Kod pacijenata s kserostomijom mogu se preporučiti proizvodi koji će mu ublažiti suhoću i povećati količinu sline.
Pečačenje fisura je postupak kojim se smanjuje mogućnost nastanka plaka u , inače, dubokim i uskim fisurama te se tako smanjuje mogućnost nastanka karijesa u jamicama i fisurama.Pečačenje fisura se preporućuje:
Ako je moguće, pečačenje se provodi što prije, a najbolje odmah nakon nicanja zuba. Mogu se zapečatiti i inicijalne lezije čime bakterije prestaju biti metabolički aktivne te karijes ne napreduje. Sve dok su pečati cijeli, površina zuba je zaštićena od djelovanja bakterija. Važni su redovni kontrolni pregledi kako bi se pečati pregledali i popravili ukoliko je potrebno. Za pečačenje fisura koriste se SIC i tekuće kompozitne smole. SIC su bioaktivni materijali koji otpuštaju ione fluora čime pomažu u prevenciji karijesa te su manje osjetljivi na vlagu u usporedbi s kompozitnim smolama.
Minimalna intervencija je koncept koji je promijenio dosadašnje spoznaje i pristup liječenju karijesa. Kod pacijenta s visokim rizikom nastanka karijesa moguće je, preventivnim mjerama, spriječiti nastanak novih lezija, zaustaviti razvoj postojećih i remineralizirati inicijalne lezije do klinički prihvatljivih vrijednosti. Provođenjem aktivne prevencije kod pacijenata s visokim rizikom za nastanak karijesa, smanjuje se broj bakterija u usnoj šupljini i njihova metabolička aktivnost, potiče se salivacija, topikalno se primjenjuju fluoridi i derivati kazeina za remineralizaciju. Posebnu pažnju treba posvetiti edukaciji pacijenta o pravilnoj prehrani i održavanju oralne higijene.
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |