Otprilike 5 do 10% stanovništva pati od dentalne fobije, ali čak 40 do 75% ljudi doživljava strah i tjeskobu vezanu za stomatološke zahvate što doprinosi odgađanju i otkazivanju termina ili potpunom izbjegavanju odlaska doktoru dentalne medicine. Tipičan odgovor na fobiju i strah je izbjegavanje – osim ako…ne razmislimo bolje i pomoć potražimo zajedničkim snagama dentalne medicine i psihologije. Najnovije studije podržavaju ovaj pristup liječenju dentalne fobije i anksioznosti. Izvijestili su da kognitivna bihevioralna terapija – kombinacija modifikacije ponašanja i terapije razgovorom koja je osmišljena da opozove negativna ili štetna uvjerenja – nudi pouzdano dugoročno rješenje za dentalnu fobiju, tjeskobu i izbjegavanje. Pacijenti su dobili domaću zadaću, uključujući vježbe opuštanja, a zatim za tri tjedna pacijentima je pokazana “oprema za injekcije, fotografije opreme za injekcije i video na kojem netko drugi dobiva anestezijsku injekciju”. To je aspekt bihevioralne terapije poznat kao “terapija izloženosti”, ili desenzibilizacija, čiji je cilj učiniti da se pacijent osjeća opušteno u prisutnosti izvora fobije i pnovnom izlaganju fobiji.
Dentalna fobija se smatra “specifičnom fobijom”, te kao takva može izazvati zaista burne reakcije uključujući i pad krvnog tlaka da se osoba može i onesvijestiti. Novije studije su pokazale da je 5 terapijskih posjeta strukturirano tako da je dio bušenja ili sam rad na zubima bio posljednji. Kad se konačno započne sa radom uvelike pomažu česte stanke da pacijent dobije osjećaj samokontrole.
Sve veća upotreba kognitivne bihevioralne terapije za dentalnu fobiju dolazi u vrijeme velike popularnosti “sedacijske stomatologije”, koja uključuje upotrebu lijekova protiv anksioznosti i drugih lijekova kako bi se uplašeni pacijenti doveli u stanje svjesne sedacije za stomatološke zahvate. Neki stomatolozi kažu da potencijalno skupa sedacija može stvoriti amneziju tako da pacijenti ne moraju pamtiti buku i vibracije bušilice od kojih često strahuju, usisavanja sline, iglica kojima se tretiraju zubi i slično.
Terapija modifikacije ponašanja i terapijski pristupi dentalnoj fobiji imaju više dugoročnih prednosti od lijekova. Nekoliko studija u Švedskoj, koje su otvorile jednu od prvih stomatoloških klinika uz pomoć psihologa, pokazalo je da su anksiozni stomatološki pacijenti koji su sudjelovali u terapiji nastavili liječenje zuba za razliku od onih kojima je zahvat određen u svjesnoj sedaciji.
Često pacijenti kažu:”Želim biti nokautiran i završiti s tim”, ali takvi pacijenti će se probuditi s istim strahom s kojim su zaspali i obrazac ponašanja tj. izbjegavanja je isti. Stomatolozi i psiholozi priznaju da nije lako prodati ideju o terapiji dentalne fobije ili straha na ovakav kompletan način s obzirom na vremensku posvećenost te čak u jednoj bogatoj zemlji kakva je USA mogućost da se za dodatnu uslugu mora platiti iz svog džepa jako komplicira stvar. Premda sve na koncu nije baš tako kako se čini jer suočavanje sa svojom dentalnom fobijom može pacijenta odvesti na put nekog novog izliječenja, dodatne samokontrole, samopouzdanja rješavanja nekih kompliciranih odnosa u životu koje ne bi niti primijetio.
Dakle doći vidjeti užasno stanje svojih zuba kao znak da se stvari iznutra moraju promijeniti. Pacijenti koji su prošli terapiju i pod kontrolu stavili svoj strah zahvalno pričaju o oslobođenju od drugih tjeskoba i vračanju dobre energije kao i novog poticaja ka rješenju mnogih drugih “čvorova” u životu.
Časopis Smile
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |