Bitno je osamostaliti dijete s ciljem stjecanja zdravih navika, među kojima je i pravilno pranje zubi. Došli smo do spoznaje da djeca u prvom desetljeću života jednostavno ne mogu dobro očistiti svoje zube pa je stoga roditeljska pomoć i kontrola neophodna. Za vrijeme mješovite denticije u ustima moramo obratiti pažnju na ove četiri stvari:
1.Nicanje trajnih zuba
U prvom redu mislimo na situaciju kad s punih šest godina iza svih mliječnih zuba izrasta prvi trajni kutnjak i upravo on u većini slučajeva ostaje neprimijećen i redovito loše iščetkan, a dodamo li tomu karijes na miječnim zubima nastao od loše higijene, ali i nekontroliranog unosa šećera u međuobrocima, idealna je situacija da upravo taj važni zub bude najčešće popravljan, ali i najčešće vađen zub u Hrvatskoj.
2.Posjet ortodontu
U ranoj školskoj dobi utvrđuje status i tretira anomaliju, tim više što je većinu ortodontskih anomalija najbolje tretirati između devet i četrnaest godina jer je tada moguće voditi rast čeljusti, osloboditi rast blokiranih trajnih zuba, smanjiti rizik od traume isturenih prednjih zuba, poraditi na ispravljanju nepogodnih navika, popraviti izgled samog lica i time djetetu podići samopouzdanje.
3.Izrada školskog dentalnog kartona
Izrada kartona u cilju praćenja pojavljivanja karijesa kod određenog djeteta radi ispravljanja oralno – higijenskih i prehrambenih navika. Napominjemo roditeljima da vaša djeca stvarno ne moraju imati ni jedan karijes, a ako nakon dječjeg četkanja i dalje nemate dobre rezultate, možete iskoristiti tabletice za testiranje zubnog plaka i uzeti stvar u svoje ruke, a dijete uputiti u dodatne mjere čišćenja međuzubnih prostora koncem. Rezultati neće izostati.
4.Traume zuba i mekih tkiva oko zuba
Jedna naizgled bezazlena situacija je da nam djeca imaju velike zube koji izrastaju u svojoj pravoj veličini, a glava i ostali koštani skelet naravno rastu godinama do prave veličine odraslog čovjeka. Dakle, centralni sjekutići, iako nisuistureni, kod naših su živahnih osnovnoškolaca u riziku da budu istraumatizirani. Stoga, ako se vaše dijete bavi nekim kontaktnim sportom, bilo bi dobro izraditi individualni štitnik za zube i meka tkiva koji će dijete bez problema nositi tijekom bavljenja sportom, a da mu ne stvara teškoće u disanju ili mu ispada pa ga je nemoguće nositi. Međutim ako se trauma ipak dogodi, to je stanje koje zahtijeva hitan postupak liječenja jer svako gubljenje vremena umanjuje uspjeh liječenja. Ako je zub pomičan, treba ga imobilizirati SPLINTOM, metalnom žičicom ili kompozitnim vlaknima na sedam dana, naložiti roditeljima i djetetu da jede laganu kašastu hranu i kloni se, naravno, fizičkih aktivnosti u to vrijeme (sedam dana) koje je upravo potrebno da se parodontni ligament oporavi i uspostavi čvrsta veza ZUB – KOST.
Što napraviti kod potpuno izbijenog zuba?
Kod avulzije, bitno je zub transportirati u slini, mlijeku ili fiziološkoj otopini, a nikako u maramici, alkoholu ili običnoj vodi koji će zub dodatno dehidrirati i istraumatizirati.
Časopis Smile broj 27
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |