Implantati se koriste u dentalnoj medicini već više od 35 godina i zbog brojnih tehničkih poboljšanja ostvaruju sve veći postotak uspješnosti, koji se kreće od 95-98%. Ljepši izgled, očuvanje susjednih zuba, poboljšan govor i normalna funkcija žvakanja, maksimalna sigurnost i povećano samopouzdanje, samo su neki od razloga zbog kojih se brojni pacijenti odlučuju na ugradnju implantata, unatoč visokim troškovima zahvata. Međutim, na uspješnost zahvata utječu brojni faktori, od kojih je najvažnije održavanje pravilne i temeljite oralne higijene. Ukoliko oralna higijena nije zadovoljavajuća dolazi do upale sluznice oko implantata (perimukozitis), koja se može proširiti i na kost s kojom je vezan implantat (periimplantitis). Ako se tada ne intervenira na vrijeme, dolazi do daljnjeg gubitka kosti te u konačnici, do gubitka samog implantata. Kako bismo spriječili tu situaciju, nezamjenjiva je uloga i dužnost liječnika dentalne medicine ili asistenta, prije zahvata podučiti pacijenta temeljima dobre i kvalitetne oralne higijene, kako bi se osigurao uspjeh implantološkog zahvata. Pravilna oralna higijena prilagođava se potrebama pojedinog pacijenta i stanju u ustima, a neophodno potrebna motivacija i kontrolni pregledi jamče ispravnu primjenu novonaučenih vještina. Samo rečenica: ” Morate više i bolje prati svoje zube sada kada imate implantat”, nema dovoljnu učinkovitost. Prije svega iz jednog banalnog razloga jer mnogi pacijenti ne znaju kako ispravno održavati svoju oralnu higijenu, budući da ih nikada nitko tome nije podučio, a držeći se uputa iz reklama, odabrati će četkice koje nisu pogodne za najučinkovitije održavanje oralne higijene, zajedno sa sredstvima koja ne jamče zdravlje usne šupljine već su samo dobro marketinški profilirana. Ako želimo dobro brinuti o svojim zubima moramo biti svjesni skrivenih kutova u ustima i kritičnih mjesta, kao što su područja uz zubne nadomjeske i teško dostupna mjesta kod fiksnih ortodonskih aparata.
ORALNA HIGIJENA PRIJE IMPLANTOLOŠKOG ZAHVATA
Prije zahvata potrebno je postaviti dobre temelje u održavanju temeljite oralne higijene i odabrati prava sredstva za oralnu hiijenu prema potrebama pojedinog pacijenta. Osnovu za temeljitu oralnu higijenu čine mekana zubna četkica, međuzubna četkica i po potrebi, sredstva na bazi klorheksidina. Naglasak je na četkici koja mora biti mekana, gusto postavljenih vlakana i zaobljenih vrhova kako ne bi oštetila područja mekih i tvrdih tkiva. Također je važno da vlakna budu dovoljno tanka i prilagodljiva anatomskom obliku gingivalnog sulkusa jer jedino na taj način mogu očistiti plak koji se skuplja u tom prostoru. Kako se međuzubna područja ne mogu očistiti običnom, manualnom četkicom, potrebno je koristiti i međuzubne četkice. Za međuzubne četkice je bitno da imaju što tanju i čvršću žičanu jezgru te tanka, duga i fleksibilna vlakna.
ORALNA HIGIJENA NAKON POSTAVLJANJA IMPLANTATA
Nakon zahvata potrebna je iznimno dobra i temeljita oralna higijena, koja obuhvaća ispiranje sa tekućinama koje sadrže klorheksidin i po potrebi, uporaba gela s klorheksidinom. Također, svi se zubi moraju temeljito čistiti kako ne bi došlo do prijenosa infekcije na ranu. Higijena ostalih zuba treba se provoditi jednako, temeljito odstranjivanje zubnih naslaga sa zubnom četkicom, zubnom pastom bez natrij lauril sulfata, koji neutralizira djelovanje klorheksidinske tekućine i međuzubnom četkicom.
VODIČ ZA PRAVILNO ČETKANJE ZUBI
1.Držite vlakna pod kutom od 45 stupnjeva duž linije desni. Vlakna bi trebala dodirivati površinu zuba kao i liniju desni.
2.Bez vršenja pretjeranog pritiska, četkajte vanjsku površinu 2 ili 3 zuba lagano titrajući natrag i naprijed kružnim pokretom. Pomaknite četkicu na slijedeću skupinu 2 ili 3 zuba, te ponovite postupak.
3.Dok nastavljate držati četkicu pod kutom od 45 stupnjeva, sa vlaknima koja dodiruju površinu zubi i liniju desni, koristite iste pokrete kako biste pažljivo iščetkali sve unutarnje površine zubi.
4.Uspravno nagnite četkicu iza prednjih zubi. Načinite nekoliko poteza prema gore i dolje koristeći prednju stranu četkice.
5.Položite četkicu na zagriznu površinu zubi te ih nježno protrljajte koristeći pokrete natrag i naprijed.
6.Četkajte jezik počevši od kraja prema naprijed, kako biste uklonili bakterije koje uzrokuju loš zadah.
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |