Zub čine kruna i korijen. Korijen je dio zuba koji ga “sidri” u kosti i, ako je zdrav, ne vidi se jer je uložen u kost i prekriven zubnim mesom. Krunom zuba naziva se vidljivi dio zuba koji se nalazi u usnoj šupljini. Razlikujemo anatomsku i kliničku krunu zuba. Anatomska kruna zuba je kruna koja je prekrivena caklinom. Katkad može biti djelomično prekrivena gingivom ili može biti puknuta pa izgleda malo i kratko. U suprotnom slučaju kada je, primjerice, povučena gingiva izgleda jako izduljeno. To što vidimo (kraće ili dulje od onoga kako je “priroda zamislila” nazivamo kliničkom krunom zuba.
Kada je potreban zahvat produljenja krune?
Kratka kruna zuba može biti posljedica “prirodnih događaja” ili patoloških procesa. Katkad su zdravi zubi previše prekriveni zubnim mesom te je ono pojačano vidljivo pri osmijehu – to se također naziva gummy smile (u engleskom prijevodu znači gingiva). U hrvatskome jeziku za tu se pojavu koristimo (pomalo pogrdnim)nazivom “konjski osmijeh”. Suprotno tomu, kruna zuba može biti skraćena i zbog oštećenja velikim karijesom ili kao posljedica traume i puknuća krune. Karijes ili puknuće krune zuba mogu proširiti i ispod razine zubnog mesa, što je problem pri izradi ispuna (plombe) ili krunice (navlake). Zato ciljeve produljenja krune zubi ugrubo dijelimo u tri kategorije.
1.Potreba za popravkom zuba
Kada opsežan karijes, puknuće cijele krune ili njezina dijela sežu ispod razine zubnoga mesa, nije moguće provesti adekvatnu terapiju. Materijale za ispune nužno je postavljati u suhim uvjetima, bez sline i krvi, što u takvim situacijama nije moguće. Kada se postavljaju ispod razine zubnoga mesa mogu potaknuti i nastanak upale desni. Zahvatom produljenja krune osigurava se da novi rub bude iznad razine zubnoga mesa.
2.Izrada krunice
Krunica (navlaka) protetički je nadomjestak (izrađen od kombinacije metala i keramičkih materijala, ili samo od keramičkih materijala) koji se stavlja na obrušenu prirodnu krunu zuba te ima višestruku ulogu. Štiti zub kada se postavlja na zube oštećene velikim karijesima ili su velikim dijelom nadomješteni materijalima za ispune, te su zato skloniji pucanju. Time se osiguravaju i ostale uobičajene funkcije zuba – primjerice, normalno žvakanje. Krunice mogu imati i potpuno estetsku ulogu, u smislu poboljšanja izgleda zuba. Prirodna kruna zuba se prije postavljanja krunice na poseban način priprema – obrušuje se. Ako je prirodna kruna zuba premala (oštećena karijesom, puknutih zubnih ploha), na nju se neće moći adekvatno i dugotrajno postaviti i cementirati krunica. Taj se problem može riješiti zahvatom produljenja krune.
3.Estetski razlozi
Kod pacijenata s gummy ili konjskim osmijehom, ili nepravilnim rubom zubnoga mesa može se poboljšati estetika osmijeha produljenjem krune jednoga ili više zuba. Poslije toga zubi izgledaju veći, a osmijeh je harmoničniji.
Kako se obavlja zahvat produljenja krune zuba?
Prije zahvata potrebna je konzultacija i izrada plana liječenja s doktorom dentalne medicine. Zahvat se obavlja u lokalnoj anesteziji i potpuno je bezbolan. Mogu se primijeniti različiti instrumenti, ovisno o svakoj specifičnoj situaciji – kirurški skalpel, laser ili električni skalpel. Tijekom zahvata uklanja se planirana količina zubnoga mesa, a prema potrebi i kosti oko zuba. Kada je “otkrivena” željena količina krune zuba, zahvat završava postavljanjem šavova. U specifičnim slučajevima, kada se uklanja samo zubno meso a ne i kost, šavovi nisu potrebni.
Kako se ponašati nakon zahvata?
Oporavak od zahvata razmjerno je brz i jednostavan. Analgetici uzimaju se prema potrebi. Blaga oteklina, ako se pojavi, tretira se hlađenjem izvana. Neposredno nakon zahvata dobro je izbjegavati naporne aktivnosti i jesti mekšu hranu. Operirano područje ne četka se do skidanja šavova, obično tjedan dana nakon zahvata. U tom se razdoblju koriste vodice za usnu šupljinu s klorheksidinom za kemijsku kontrolu plaka. Daljnja izrada ispuna ili trajnih krunica provodi se tek nakon što tkivo potpuno zacijeli, što može trajati nekoliko tjedana pa sve do šest mjeseci.
Časopis Smile
Prosinac,2021 god.
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |