Zašto djeca sišu prst?
Djeca imaju prirodni nagon sisanja prsta. Stoga, dragi roditelji, ako vaše dijete siše prstić, bez panike! Sisanje prsta ponekad započinje već u maternici i najčešće prestaje između druge i četvrte godine. Kod jako male djece, starosti otprilike šest mjeseci, pokret sisanja prsta dolazi prirodno kada je dijete gladno pa vam može biti jedan od znakova da je vrijeme za dojenje ili hranjenje na bičicu ako ne dojite. Osim toga, sisanje prsta djetetu daje osjećaj sigurnosti pa ćete često primjetiti da dijete siše prst kada je okruženo novim ljudima, privijajući se čvršće uz vas i tražeći zaštitu. Sisanje prsta jedan je od načina na koji se dijete samo umiruje kada se rastuži, a ta navika pomaže mu i da lakše zaspi. Posebno je intenzivno u periodu odvajanja od roditelja, na primjer pri polasku u jaslice ili vrtić.
Problemi koji se javljaju zbog sisanja prsta
Najveća briga roditeljima je da sisanje prsta može ostaviti posljedice na oralno zdravlje i položaj zuba njihova djeteta, što i jest istina. Razlikujemo djecu kod kojih je sisanje prsta pasivno i onu kod kojih je agresivno. ADA savjetuje roditeljima da osluškuju zvukove koji se javljaju prilikom sisanja prsta. Kod djece kod koje čujemo “pucketanje” prilikom sisanja i izvlačenja prstića iz usta postoji veća mogućnost razvoja problema jer je kod njih sisanje agresivnog tipa.
Kako i kada prekinuti tu naviku?
Ova navika je potpuno bezopasna dok ne krenu nicati trajni zubi. Najviše djece odbacuje naviku između druge i četvrte godine. Postoji nekoliko načina na koje možete pomoći djetetu da odbaci tu naviku. Umjesto da ga grdite kada siše, pohvalite ga i nagradite kada ne siše prst. Ako ga grdite, možete izazvati suprotan efekt jer se dijete osjeća nesigurno i traži utjehu. Ako se sisanje prsta javlja zbog nesigurnosti, potrudite se ukloniti uzrok djetetove nesigurnosti i pružiti mu utjehu svojom prisutnošću i odvlačenjem pažnje, na primjer igranjem. Ako se radi o straijem djetetu, doktor dentalne medicine može pomoći na način da će mu objasniti i pokazati slike što će mu se dogoditi sa zubima ako ne prestane sisati prst. Ponekad čak i djeca koja su krenula u školu ne prekinu s tom navikom. Ako dijete siše prst tijekom dana, radite s njim aktivnosti pri kojima su mu ruke zauzete kao što su bojanje, crtanje, igranje plastelinom…. Postoje razni proizvodi koji se mogu nanijeti na prst kako bi ih odgovorili od navike. Na prst se može staviti i zavoj.
Sisanje prsta je navika koja se smatra zdravom kod novorođenčadi, dojenčadi, pa čak i djece predškolske dobi i predstavlja mehanizam koji je dio normalnog razvoja djeteta. Strpljenjem, razumijevanjem i savjetima doktora dentalne medicine uspješno ćete pomoći djetetu da prekine sisanje prsta do rasta prvih trajnih zuba. Tako čuvate oralno zdravlje i omogućujete pravilni rast i položaj zuba.
Časopis Smile
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |