Zbog velikog broja čimbenika rizika za nastanak karijesa i parodontopatija, bez obzira na količinu znanja i pomagala koje danas imamo za njihovu prevenciju, uspješnost prevencije sigurno nije na zadovoljavajućoj razini. Samo kombiniranjem različitih postupaka mehaničke i kemijske kontrole zubnih naslaga uz poticanje remineralizacijskih procesa može se očekivati uspjeh u prevenciji tih bolesti.
Rana dijagnostika
Danas postoje složeniji sustavi dijagnostike koji će dati podrobnije informacije koje rasvjetljuju pojedine čimbenike rizika te njihov utjecaj na rizik svakog pojedinog pacijenta za razvoj bolesti usne šupljine. Na raspolaganju imamo sredstva poput Saliva – Check Buffer, Saliva – Check Mutans ili Plaque Incicator Kit koji na različite načine procjenjuju pojedine čimbenike rizika za nastanak bolesti usne šupljine. Tako se na jednostavan način procjenjuje kemijski i mikrobiološki sastav sline kao i metabolička aktivnost plaka, što su izuzetno vrijedni podaci koji vrlo plastično oslikavaju individualni rizik za nastanak bolesti tvrdih i mekih tkiva usne šupljine. Temeljem tih podataka puno je lakše individualizirati najbolje preventivno liječenje što u konačnici za pacijenta znači uspješno očuvanje zdravlja usne šupljine.
Učinkovita prevencija
Na tržištu postoji velika količina različitih sredstava za prevenciju karijesa i parodontnih bolesti. Njihovo preventivno djelovanje uglavnom se temelji na fluoru ili klorheksidinu i to su sredstva koja predstavljaju “zlatni standard”. Fluor djeluje na tvrda zubna tkiva povečavajući njihovu otpornost na djelovanje kiselina, dok klorheksidin djeluje na zubne naslage djelujući uglavnom baktericidno. Jedan od novijih preparata za prevenciju bolesti usne šupljine, koji se u širokoj primjeni našao posljednjih desetak godina., zasigurno je otvorio novi način razmišljanja. Radi se o GC Tooth Mousse, sredstvu koje svoje djelovanje temelji na CPP-ACP kompleksu (kazein fosfo peptid – amorfni kalcij i fosfat). Što je zapravo CPP-ACP? CPP je kazein fosfopeptid koji se dobiva iz kravljeg mlijeka. Vrlo je ljepljiv te se odlično veže na tvrda zubna tkiva, sluznicu usne šupljine, meke zubne naslage i bakterije. Temeljni mehanizam djelovanja CPP-a je taj što je sposoban vezati na sebe kalcijeve i fosfatne ione te ih očuvati u amorfnom obliku. Tako nastaje ACP (amorfni kalcij fosfat). Upravo tako “isporučeni” remineralizacijski ioni Ca2+ i PO43- točno na željeno mjesto (zub) omugućit će uspješno preventivno djelovanje ovog preparata. U tome leži posebnost GC Tooth Mousse koji je u stanju postići ideal u prevenciji karijesa, potpunu reparaciju karijesom oštećenog tvrdog zubnog tkiva.
Kako primjeniti Tooth Mousse?
Kremu je moguće aplicirati na zube preformiranom žlicom profesionalno u ordinaciji. Nadalje, sve zube možemo očetkati rotirajućom sintetičkom četkicom za pranje zubi. Vrijeme koje krema treba biti na zubima nakon bilo kojeg oblika primjene je minimalno 5 minuta kako bi se ostvario odgovarajući preventivni učinak. On dolazi u pet različitih okusa:dinja, jagoda, mint, vanilija i tutti frutti. Tu možemo naći još jednu indikaciju za njihovu primjenu. U pravilu stomatološki tretman pacijentima uvijek ostavlja određeni neugodan okus u ustima. Okus ovih sredstava vrlo je ugodan pa ako ništa, na karaju tretmana možemo svakom našem pacijentu umanjiti neugodu samog zahvata popravljanjem okusa u ustima osiguravajući mu istovremeno i povoljan preventivni učinak.
Časopis Smile
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |