Dezinficijensi su tvari koje služe za smanjenje broja mikroorganizama s površina. Oni mogu smanjiti rizik infekcije doticanjem površina ili dijelova tijela kojim prenosimo infekciju, najčešće rukama. Na tim površinama oni mogu završiti tjelesnim izlučevinama te kapljicama iz dišnog sustava koje padnu na tu površinu.
U svijetlu SARS-CoV-2 virusa ponovimo činjenicu kako on pripada grupi virusa s ovojnicom. Takvi virusi mogu biti osjetljiviji na dezinficijense, što je dobra vijest. Loša je vijest što on preživljava na površinama nekoliko dana, što unosi potrebu za njihovim čišćenjem. Korištenje dezinficijensa smanjujemo rizik prijenosa, ali ne može onemogućiti kapljični prijenos.
Postoji niz dezinficijensa koje možete koristiti kako biste se zaštitili.
DETERDŽENTI
Većina njih sadrži natrij lauret sulfat te u manjoj mjeri natrij lauril sulfat i to nisu sapuni po kemijskoj definiciji. Svi ulaze u skupinu tenzida, tvari koje smanjuju površinsku napetost vode. One emulgiraju masne čestice i tako čiste. Zato ih i koristimo za osobnu higijenu. Virusi s ovojnicom su prilično sjetljivi na takva sredstva. Doslovno ih razori. Dio virusa jednostavno ode samim efektom čišćenja. Ako koristite “organske” šampone ili tekuće sapune koji nemaju tenzide sada nije vrijeme za njihovo korištenje. To vrijedi i za šampone. Organski deterdženti su najčešće tzv. lipoamidni i oni su mnogo blaži. Što više pjeni, tim bolje. Pranje ruku štiti vas od prijenosa virusa rukama na lice i dišni sustav.
Perete li ruke u javnim prostorima, najbolji način brisanja su tip rućnika koji izlaze beskontaktno. Izbjegavajte one koji suše. Nosite svoj rupčić za brisanje ili sušite ruke na zraku pazeći pritom da ne dotaknete kvake i vrata koje dotiču drugi. Vrijedi spomenuti, čišćenje ovakvim sredstvima pojačava efikasnost drugih dezinficijensa pa će primjena standardnih dezinficijensa za ruke biti djelotvornija. Na primjer, oprali ste u WC-u na benzinskoj stanici ruke, morali otvoriti rukama kvaku, dezinficirajte ruke i to je to. To je uobičajen postupak u medicinskim institucijama i farmaceutskoj proizvodnji. Pranje robe deterdžentima za pranje veša i suđa također ubijaju ovakve viruse. To je bitno jer se ljudi često pitaju kako ubiti virus na robi ako je ne iskuhavamo. Na internetu je kolala informacija kako drugi dezinficijensi neće djelovati ako ne operete prije ruke. To nije istina!! Dezinficijensi i jesu kreirani da, kada ne možete oprati ruke, pomognu smanjenju broja mikroorganizama na rukama i zato su i ispitani. Naravno, kada imate priliku oprati ruke, učinite to.
GLAVNA PRAVILA I PODACI
Pravi dezinficijensi su kao lijekovi ili edicinski proizvodi. Moraju se ispitati. Primjerice, znamo da je dezinficijens klorheksidin vrlo djelotvoran, no svaka tvrka koja kreira proizvod s njim mora ispitati proizvod koji stavlja na tržište prema striktnim pravilima. Ne može se oslanjati na literaturu. Protiv visusa ispituje se prema normi EN 14476. Takvi proizvodi su registrirani i navode vam se na uputama na koji su način ispitani. Na žalost, dio dezinficijensa koje znamo susretati na tržištu oslanjaju se na literaturne podatke, a ne na vlastita ispitivanja. Obično ih prepoznajemo po odsutnosti uputa i detalja primjene te se ne navode prema kojoj su normi ispitani.
Svaki proizvođač navodi svoje podatke o tome koliko dugo trebaju djelovati. Za dezinficijense za ruke koji se nanose na ruke, to može biti 30 sekundi, a navodi se i najmanja količina koja se primjenjuje (npr. 3 mililitra za obje šake). Iznimno je bitno ne raditi to površno – svaki dio šake, prostor između prstiju i iza palca ( koji se često zapostave) moraju se dobro dezinficirati.
Za dezinficijense kojima se ruke peru, to može biti, primjerice, jedna minuta pranja s točno navedenim najmanjim volumenom.
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |