Nije potrebno naglašavati koliko je pušenje štetno na zdravlje. Pušenje je jedan od glavnih čimbenika rizika za razvoj bolesti desni i zuba kod pušača. Osobe koje puše imaju i do četiri puta veću vjerojatnost da će oboljeti od parodontalnih bolesti za razliku od nepušača. Pušenjem se povećava nakupljanje plaka što dovodi do upala desni, odnosno gingivitisa, a dalje i do periodontitisa ukoliko se ne liječi. Također, što je veća konzumacija cigareta dnevno, veća je i vjerojatnost da će takva osoba razviti teže slučajeve parodontalnih bolesti. Isto tako osobe koje nastave pušiti tijekom tretmana liječenja parodontalnih bolesti imati će i do 50% manje šanse za ozdravljenje za razliku od nepušača.
Simptomi bolesti desni kod pušača
Pušači možda neće odmah osjetiti uobičajene znakove bolesti desni kao što su crvenilo, otekline i krvarenje na dodir. Nikotin koji je sadržan u cigaretama ima učinak sužavanja krvnih žila te su takvi simptomi skoro pa isključeni. Međutim, ukoliko se bolje pogleda, prisutni su drugi znakovi parodontalnih bolesti kao što su stvaranje parodontnih džepova i mogući gubitak kosti. Ono što pušač može najbolje učiniti za svoje opće i oralno zdravlje jest prekinuti s pušenjem. Iako prestanak pušenja ne može poništiti prethodna oštećenja desni, zuba i kosti, ali se proces bolesti značajno usporava, te je odgovor na liječenje sličan onome koji nikada nije pušio.
Poboljšanje svakodnevne rutine oralne higijene i zdravlja
Ukoliko imate parodontalnu bolest nastalu kao posljedica pušenja ili ste bivši pušač, uz svakodnevno četkanje zuba poželjno je uključiti i oralni tuš. Studije su pokazale da osobe koje su prethodno liječene od parodontalnih bolesti te su u svoju svakodnevnu oralnu higijenu dodali Waterpik oralni tuš imale su veću šansu u smanjivanju gingivitisa i krvarenja, za razliku od onih koji nisu koristili oralni tuš. Osim toga, nije neuobičajeno da nakon tretmana liječenja bolesti desni ostanu parodontni džepovi. Džepovi rezultiraju dubokim prostorima koji omogućuju nakupljanje i razmnožavanje bakterija, koje mogu uzrokovati gubitak tkiva, kostiju pa čak i zuba. Čišćenje parodontalnih džepova može biti izazov klasičnim metodama. Četkanje, čišćenje zubnim koncem i ispiranje ograničeni su na to koliko duboko mogu posegnuti u džep. Kako biste poboljšali čišćenje nastalih parodontnih džepova i smanjili njihvu dubinu Waterpik je osmislio posebni nastavak za irigaciju Pik Pocket. Nastavak ima mekani gumeni vrh dizajniran za isporuku terapeutskih otopina pod niskim tlakom. Ovaj nastavak je jednostavan za uporabu, parodontalne džepove nježno i učinkovitije čisti od zubnog konca.
Časopis Smile
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |