Roditelji mogu dopustiti djeci uživanje u slatkišima, ali samo ako je to napravljeno na odgovoran način. Slini u ustima treba i do sat vremena da neutralizira kiselinu. To znači da su zubi svaki put kada se konzumira zašećerena hrana ili piće pod napadom sat vremena. Ako djeca stalno jedu slatkiše, njihovi zubi nikada neće imati šansu da se potpuno oporave. Prekomjerna konzumacija slatkiša predstavlja savršen recept za nastanak karijesa. Nisu sve slastice napravljene na isti način. Kiseli su slatkiši najgori. Ovi slatkiši sadrže kiseline jednake onim u baterijama i imaju moć naštetiti vašim zubima čak i više od običnih slatkiša. Kiseli slatkiši dolaze u različitim oblicima, uključujući tvrde i meke bonbone, žvakajuće bonbone, gumene bonbone, gelove, tekuće sprejeve, kristale, sprejeve s pjenom, praškove, šećerne vune i žvakače gume. Ponavljanim izlaganjem i učestalošću kiseli slatkiši mogu dovesti i do ostalih oralno-zdravstvenih problema, uključujući povećanje pojave karijesa, osjetljivosti zuba, obojenja, osjetljivosti mekih tkiva te smanjenja normalne osjetljivosti zuba.
SAVJETI:
1.Izbjegavajte tvrde bonbone – tvrdi su bonboni riskantni. Zagrizete li u njih na krivi način, možete završiti s napuklim zubom ili slomljenom krunom. Sišite komadić tvrdog bonbona predugo i vaši će zubi biti prekomjerno izloženi šećeru koji je potreban dentalnom plaku. Ne sišite dugo tvrde bonbone jer to zapljuskuje zube kiselinama iz plaka čak i do 20 do 40 minuta nakon što ste ih prestali jesti.
2. Izaberite slatkiše bez šećera- najbolji slatkiši za zube su bonboni i žvakaće gume koje se baziraju na ksilitolu i bez šećera su. Ksilitol, prirodni šećerni alkohol bez vrenja, bori se protiv bakterija koje su vezane uz oboljenje desni, i pomaže kristalima zubne cakline u remineralizaciji.
3. Ograničite često izlaganje slatkišima- iznenađujuće, četiri slatka prutića pojedena odjednom učinit će manje štete nego jedan prutić koji se jede u duže vrijeme. Ono što se broji je broj puta kada su vaši zubi izloženi slatkome i koliko dugo je slatko u ustima.
4. Četkajte- Četkajte vaše zube ili isperite vodom nakon konzumacije slatkog. Nemojte četkati vaše zube odmah nakon jedenja kiselih slatkiša budući da će ovo ukloniti još više vaše već omekšale cakline.
5. Fluoridirajte- koristite fluoridne zubne paste za pomoć u remineralizaciji područja zuba koje je načela kiselina. Korištenje otopine s fluoridima za ispiranje usne šupljine prije spavanja također pomaže u sprečavanju nastanka karijesa.
6. Izbjegavajte kiseline- izbjegavajte ili ograničite kontakt sa slatkišima označenim kao kiseli ili oštri. Zapamtite da kiselo znači kiseline. Tražite sljedeće kiseline na listi sastojaka te ih izbjegavajte: citrična, laktična, malična, artarična, fumarična, adipična ili askorbinska.
7. Birajte čokoladu- čokolada je dobar izbor jer se brzo topi što ograničava izloženost vaših usta štetnim šećerima. Studije koje su provedene na University of Osaka pokazuju da kakao, glavni sastojak čokolade, može zapravo pomoći u smanjivanju upale desni.
8. Ne grickajte- bolje je uživati tri ili četiri komadića slatkiša odjednom nego jesti isti broj slatkiša kroz nekoliko sati.
9. Jedite manje šećera- ograničite unos šećera na tri obroka i dva međuobroka na dan. Kad je moguće, slatkiši bi se trebali jesti uz obrok. Tijekom obroka obilno se stvara slina pa to može pomoći u ispiranju suviška šećera i bakterija.
10. Smanjite unos ugljikohidrata- čuvajte se čipsa od krumpira i ostalih ugljikohidratnih zalogajčića jer oni također mogu u ustima stvoriti pogodne uvjete za nastanak karijesa.
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |