Endodoncija (grčki endon=unutra, donti=zub), kao grana dentalne medicine bavi se dijagnostikom i liječenjem zubne pulpe i korijenskih kanala te bolestima periapikalnih tkiva(potpornog zubnog tkiva i koštane strukture oko vrha korjena).
Osnovna bolest od koje sve počinje je karijes iz kojeg, ako se pravovremeno ne sanira dolazi do upale zubne pulpe (živca) zbog čega može doći i do nekroze (odumiranja tkiva). Infekt se može proširiti i na kost, odnosno izvan korjenskog kanala u tkivo oko vrška korjena. Cijeli upalni proces do terminalne faze bolesti, ponekad se može razvijati bez većih simptoma koji bi pacijenta upozorili, što za pacijenta može biti vrlo iznenađujuće jer na kraju takvo stanje može dovesti i do gubitka zuba, bez mogućnosti liječenja. Najčešće ipak, u početku se javlja iritirajuća osjetljivost na toplo i hladno ili prolazna bol prilikom jela, što nazivamo hiperemijom pulpe, pri čemu je najčešće dovoljna terapija ispunom ili uklanjanje podražaja. Ako se pravovremeno ne pristupi liječenju dolazi do jačih spontanih bolova kada bakterije prodiru u pulpu i dolazi do upale, koju više ne možemo liječiti ispunom. Ako se upala u kanalu odmah ne liječi, infekt se širi u kost i meka tkiva te se pojavljuje apsces tj. otekline mekih tkiva, popraćeno i povišenom tjelesnom temperaturom,općom slabosti, oteklinom limfnih čvorova i povišenjem leukocita u krvi. Takvi neliječeni zubi prelaze u kronično upalno stanje,tzv. “granulomi”, koji predstavljaju kronično žarište i potencijalni fokus koji se može aktivirati u bilo kojem trenutku. Trauma zuba također može biti uzrok odumiranja zubne pulpe. Takav zub potamni, promjeni boju zbog prekida cirkulacije.
KADA SE IZVODI ENDODONTSKI ZAHVAT?
Endodontski zahvat se izvodi kada upalni proces zahvati zubnu pulpu i periapikalno tkivo. Cilj takvog zahvata je što bolje mehanički očistiti korjenski kanal od inficiranog tkiva ručnom ili strojnom instrumentacijom te dezinfekcijom kanala antiseptičkim sredstvima. Treba stvoriti što sterilnije uvjete za hermetičko punjenje kanala biokompatibilnim cementom i štapićima gutaperke. Pacijent mora biti upoznat s načinom rada i mogućim ishodom terapije koji može završiti i gubitkom zuba. Endodontski zahvat se izvodi u dvije do tri posjete, što može trajati više od sat vremena u jednom posjetu. Stoga je suradnja, strpljenje kao i motiviranost pacijenta za liječenjem vrlo bitna za ishod liječenja. Za dobru prognozu važno je i dobro opće zdravlje, budući da se najčešće radi o liječenju kroničnih i recidivirajućih stanja.
Prije i nakon zahvata je obavezna rtg snimka. U slučaju kad se radi o hiperemiji, terapiju je moguće izvesti samo ispunom a kada se radi o pulpitisu ili periapikalnom procesu s resorpcijom koštanog tkiva isključivo endodontskim zahvatom. Ako dođe do vanjske otekline s općim simptomima, potrebno je ordinirati antibiotike ili kirurški obraditi to područje ( apikotomija). Kada prvo liječenje s punjenjenjem kanala ne uspije, može se pristupiti reviziji. To je postupak endodontskog zahvata na već liječenom zubu, odnosno odstranjivanje starog punjenja i postavljanje novog. Uspješnost takvog liječenja je puno manja. Nakon šest mjeseci potrebno je napraviti prvu kontrolnu rtg snimku da se prati tijek liječenja, odnosno smanjenje kroničnog upalnog procesa, što upućuje na cijeljenje a to je i cilj terapije.
O ČEMU OVISI USPJEH LIJEČENJA?
Uspjeh liječenja ne ovisi samo o endodontskom zahvatu nego i niz drugih faktora. To su prije svega, što prije zbrinjavanja zuba ispunom. Ako se radi o većem defektu zubne krune potrebno je sidrenje kolčića u kanal i izrada proteteske krunice. Nepodesne navike poput bruksizma ( škripanje zuba) i slično, potrebno je otkloniti jer mogu izazvati frakturu liječenog zuba. Također, uznapredovalost i veličina procesa, faza u kojoj pacijent dolazi, dugotrajno otvoreni zub, stanje imunološkog sustava jer je organizam taj koji preuzima ulogu obrane i cijeljenja nakon endodontske terapije. Sve su to faktori koji uveliko utječu na konačan ishod liječenja.
U našoj ordinaciji radi se isključivo strojna endodoncija koja nam omogućuje najbolju opciju izbora strojnih instrumenata, sigurnost instrumentacije koji prati anatomski oblik korijenskih kanala te mogućnost završetka liječenja u jednoj posjeti. Ovisno o početnoj dijagnozi i veličini upale ponekad je potrebno produžiti liječenje u više posjeta kako bi se osiguralo potrebno iscjeljenje periodontalnih i koštanih stanica. Takvi zubi moraju se pratiti kontrolnim slikama jednom godišnje u razdoblju do 5. godina.
Strojna endodoncija danas bi trebala biti standard svake ordinacije dentalne medicine.
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |