Koenzim Q10 tvar je slična vitaminima. Drugi naziv je ubikinon, a potječe od latinske riječi ubiquitarius što znači “svuda prisutan”. I doista, koenzim Q10 široko je rasprostranjen u prirodi. Nalazi se u kvascima, biljkama, životinjama i ljudima. Ima karakterističnu kinonsku strukturu koja omogućuje različito djelovanje na razini lipidnih membrana te u mitohondrijima. U našem organizmu važan je zbog stvaranja energije te održavanja zdravlja i vitalnosti organizma. Prirodno usporava starenje, obnavlja imunosni sustav i poništava djelovanje slobodnih radikala. Koenzim Q10 nalazi se u hrani, posebice u ribi, mesu, mahunarkama i zelenom povrću poput špinata i brokule. Naš organizam sposoban je stvarati koenzim Q10 u jetri. Maksimum proizvodnje postiže se otprilike do 22-23 godine, nakon čega počinje opadati. Prema istraživanjima nakon dobi od 40 godina količina CoQ10 smanjuje se za 30%, a nakon 60. godine za 60%. Taj postotak u organizmu dodatno se smanjuje u slučaju stresa, infekcija, kroničnih bolesti, uzimanja nekih lijekova poput statina, beta – blokatora, antihipertenziva i antidijabetika te zbog loših prehrambenih navika. U našem organizmu CoQ10 se nalazi u svim stanicama i organima, no najviše ga ima u srcu, jetri, bubrezima i gušterači.
S obzirom na to da je najviše CoQ10 u srcu, tako se najviše istraživanja bavilo upravo ulogom toga koenzima u prevenciji i potpornoj terapiji bolesti srca. Pokazao je i povoljan učinak u slučaju povišenoga krvnog tlaka, kardiomiopatija, angine pektoris te u prevenciji infarkta miokarda. Istraživanja su pokazala da niska razina CoQ10 utječe na težinu srčanog zatajenja. Zanimljiva je veza između CoQ10 i statina. Statini mogu smanjiti tjelesnu razinu CoQ10, što rezultira miopatijom koja je jedna od najčešćih nuspojava pri uzimanju statina. Miopatija je bolest mišića u kojoj mišićna vlakna ne funkcioniraju pravilno pa nastaje mišićna slabost. Pojavljuje se kod 10 do 15% pacijenata koji uzimaju statine i najčešći je razlog za prestanak uzimanja toga lijeka. Uzimanjem nadomjestka CoQ10 nuspojave se mogu znatno smanjiti. CoQ10 sudjeluje i u prevenciji ateroskleroze tako što sprječava oksidaciju LDL kolesterola i njegov ulazak u stijenke krvnih žila. Istraživanja su pokazala i djelotvornost piknogenola i CoQ10 kod pacijenata sa zatajenjem srca. Kod pacijenata koji su ih uzimali ustanovljeno je sniženje krvnoga tlaka, stabilizacija srčanog ritma i povećanje srčanoga protoka krvi.
Osim u slučaju kardiovaskularnih bolesti, CoQ10 pokazao se korisnim i kod drugih bolesti. U kombinaciji s vitaminom E i selenom primjenjivao se kao dopuna konvencionalnoj terapiji psorijaze, poboljšava kvalitetu zubnoga mesa i prevenira razvoj parodontoze. Uobičajena preporučena dnevna doza za odrasle iznosi 30 do 120 mg, no neka zdravstvena stanja mogu zahtijevati i veću količinu. Osim kao dodatak prehrani, koenzim Q10 već se odavno koristi i u kozmetičkim preparatima. Povoljno djeluje na kožu zbog antioksadativnog učinka, štiti je od Sunčevog zračenja i smanjuje nastanak bora.
Časopis Smile, Rujan 2021. godina
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |