Što je parodontna bolest?
Parodontna bolest podrazumjeva zahvaćenost i propadanje tkiva koja čine parodont. Moguće ih je podijeliti na gingivitise i parodontitise.
Uzročnici parodontne bolesti prvenstveno su bakterije zubnog plaka, a pojavnost se može pojačati zbog genetskih čimbenika, sistemskih bolesti, imunoloških nedostataka, hormonalnih utjecaja, nezdravih navika kao što su pušenje i alkohol, uživanje droga, neki lijekovi, psihološki faktori i stres. U ustima postoji preko 500 vrsta mikroorganizama koji su s domaćinom u fiziološkoj ravnoteži. Ukoliko dođe do narušavanja fiziološke ravnoteže, povećanje broja određenih mikroorganizama izazvat će upalne promjene.
Gingivitis
Gingivitis je najblaži oblik parodontne bolesti. Klinički se manifestira krvarenjem na sondiranje parodontnog sulkusa. Pacijent obično primjeti da mu desni krvare kod pranja zubi. U jače izraženoj bolesti pojavljuje se crvenilo vrhova papila između zuba i na rubnim dijelovima gingive oko zuba. U toj fazi bolesti nastaje produbljivanjem gingivnog sulkusa koji je normalna formacija između zuba i gingive, parodontni džep. Napredovanjem bolesti nastaje uznapredovali gingivitis, s oteklinom rubnog dijela zubnog mesa i interdentalnih papila, dolazi do gubitka vezivnog tkiva u gingivi i krvarenje. Gingivitis ne zahvaća dublje strukture parodonta. Moguće ga je liječiti odgovarajućom higijenom i pravilnim četkanjem (masiranjem) gingive tijekom pranja zuba.
Parodontitis
Parodontitis je upala koja uz marginalnu gingivu i područje sulkusa zahvaća i dublja područja parodonta, kost i parodontni ligament. Karakteriziran je stvaranjem parodontnih džepova, odvajanjem spojnog epitela od cementa zuba, raspadom parodontnog ligamenta dovodi do povlačenja gingive i posljedično do rasklimavanja i na kraju ispadanja zuba. Obično se bolest ne manifestira uniformno u cijelim ustima, nego je na pojedinim područjima jače ili slabije izražena.
Primjena lasera
Velika pomoć kod liječenja mnogih bolesti pa tako i kod parodontnih bolesti je svakako primjena lasera. On znatno skraćuje oporavak i ubrzava liječenje. Laser se u stomatologiji primjenjuje u oralnokirurškim zahvatima, parodontologiji, endodonciji, terapiji boli i upalnih stanja te izbjeljivanju zuba. U nedodonciji se laser koristi kao nadopuna konvencionalnom liječenju zbog svoje sposobnosti da reducira broj mikroorganizama u inficiranom kanalu. U parodontologiji se koristi za oblikovanje gingive te redukciju mikroorganizama u parodontalnim džepovima te poticanje regeneracije i cijeljenja tkiva. U oralnokirurškim zahvatima (odstranjivanje frenuluma, gingive, lezija različitog porijekla, otvaranje implantata) laser se pokazao bržim i bezbolnijim od skalpela, a tkivo nakon postupka brže cijeli, kraći je postoperativni oporavak, a tkivo zarasta bez ožiljka. U liječenju afti, herpesa i raznih upalnih stanja laser djeluje procesom biostimulacije, gotovo trenutačno uklanja bol i regenerira tkivo. Laser pokazuje odlične rezultate, smiruje simptome i smanjuje bol u terapiji trigeminalne neuralgije i parestezije, te liječenju poremećaja temporomandibularnog zgloba i miofacijalnog bolnog sindroma.
Časopis Smile
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |