Milječni zubi djeteta počinju se razvijati već u 6.tjednu trudnoće. Majka brigom o sebi, prehrani, svom zdravlju i oralnoj higijeni može utjecati na oralno zdravlje djeteta, odnosno, zdravlje zubi svoga djeteta. Održavanje oralne higijene započinje puno prije nicanja prvog zuba. Dva puta dnevno djetetu je potrebno očistiti sluznicu usta komadićem gaze namočene u toplu vodu. Posebno je važno učiniti to prije spavanja. Iako se čini jednostavno ipak je potrebno malo upornosti i strpljenja. Nemojte odustajati!
Kada nikne prvi zub vrijeme je za prvu četkicu. Nicanje prvog zubića, donjeg središnjeg sjekutića, najčešće se zbiva kada dijete napuni 6 mjeseci, ali nije strogo pravilo pa se mame ne trebaju zabrinuti ukoliko dijete sa 6 mjeseci nema još niti jedan zubić. Također se ne treba zabrinuti ako zubić nikne nešto ranije ili ako ih nikne više u isto vrijeme.
Od trenutka nicanja prvog zuba potrebno je početi sa korištenjem četkice i zubne paste. Dječje četkice za zube trebaju biti mekane jer su na taj način prilagođene nježnim ustima vašeg djeteta. Pazite da na četkici koju odaberete piše SOFT! Na njima najčešće piše 0-2 godine. Također su prilagođene i veličinom glave četkice, koja je manja od one koju koristite vi sami. Marka i proizvođači nisu bitni. Četkice mogu biti u raznim bojama, sa raznim likovima što također pomaže da vaše dijete lakše prihvati četkicu za zube i pranje zubića shvaća kao igru. Igračke koje olakšavaju nelagodu pri nicanju također čiste sluznicu i zube te pomažu u održavanju oralne higijene. Odraslima se preporučuje promijeniti četkicu minimalno svakih 6 mjeseci. Kod djece se vlakna na četkici puno brže oštećuju jer ju djeca grizu i tako si olakšavaju nicanje pa ju je potrebno zamijeniti kada primijetite da su vlakna izgubila svoj oblik. Ako je dijete bilo bolesno, kada dijete ozdravi, potrebno je zamijeniti četkicu jer je velik broj bakterija ostao na četkici.
Primjena zubne paste preporučuje se također od prvog zubića. Naravno, te su zubne paste prilagođene djetetovoj dobi. Dječja zubna pasta ima u sebi gotovo tri puta manje fluorida nego što to ima zubna pasta za odrasle. Taj broj iznosi 500 PPM-a. Mnogi roditelji se pitaju koliko zubne paste trebaju nanositi na četkicu i odgovor je vrlo jednostavan: od nicanja prvog zuba do 2.godine na četkicu nanesite tanki sloj zubne paste, a od 2-6. godine povećajte količinu na veličinu graška. Na taj način štitimo djecu od prevelikog unosa fluorida jer u toj dobi djeca najčešće zubnu pastu gutaju, a ne ispljunu ostatak!
Za roditelje koji izbjegavaju korištenje zubnih pasti s fluoridima postoje i zubne paste koje ih ne sadrže i mogu se vrlo lako nabaviti u ljekarnama ili prodavaonicama koje prodaju proizvode za oralnu higijenu, ali pridržavajući se uputa o količini zubne paste i sadržaju fluorida nema straha niti opasnosti za vaše dijete. U dobi od 7 godin djeca mogu koristiti zubnu pastu za odrasle. Te zubne paste imaju 1450 PPM-a fluorida. Tada su dovoljno veliki pa ne gutaju pastu i već su naučili osnovna pravila održavanja oralne higijene.
Djeca trebaju pomoć pri pranju zuba sve do šeste godine. Od šeste do devete godine potrebno je prekontrolirati jesu li dobro oprali zube, a smatra se da su nakon devete godine sposobni sami održavati oralnu higijenu. Uz malo vašeg truda, raznobojne četkice te zubne paste raznih okusa i boja pranje zubića za vaše dijete postaje igra i vrlo brzo ju prihvaća kao još jedan od lijepih trenutaka u kojem uživa s vama. Tako razvijate pozitivan stav prema oralnoj higijeni od najranije djetetove dobi.
Časopis Smile.Listopad 2016