Ljekovitost propolisa poznavale su još stare civilizacije Egipta i Grčke, a Grci su mu nadjenuli ime propolis kao izvedenicu od grčkih riječi “pro – prije i “polis – grad” ili “branitelj grada” na osnovu činjenice da pčele koriste propolis za izgradnju i zaštitu ulaza i unutrašnjosti košnice, a s druge strane kako bi se ukazalo na njegova obrambena, ljekovita svojstva. Otac medicine Hipokrat, koristio ga je za liječenje i zacjeljivanje svih vrsta rana. Od tih drevnih dana pa sve do danas propolis se koristi za lokalnu i sustavnu primjenu u različitim oblicima za liječenje različitih bolesti i upalnih stanja. Propolis je netoksična, smolasta tvar, smećkaste boje koju pčele sakupljaju iz ljepljivih pupoljaka drveća i biljaka i koriste za zatvaranje pukotina na košnici, reparaciju oštećenog saća i sterilizaciju košnice prije no što matica položi jajašca. Upravo zbog tih poznatih antimikrobnih svojstava propolisa, unutrašnjost košnice smatra se najsterilnijom sredinom u prirodi. Propolis je sastavljen od smole i balzama, esencijalnih ulja i voska, te drugih sastojaka kao što su aminokiseline, minerali, vitamini A, B kompleksa, E vitamina i vrlo aktivnih biljnih spojeva bioflavonoida, fenola i aromatskih spojeva. Propolis se danas dodaje različitim kozmetičkim, ljekovitim ili prehrambenim proizvodima: pastama za zube, vodicama za ispiranje usta, sapunima, pastilama, tabletama, vinu, kolačima, dodacima prehrani u obliku praha i želea i drugim proizvodima.
Primjena propolisa u liječenju bolesti i oštećenja oralne sluznice i parodonta
Najčešća primjena propolisa je u obliku otopina i kapi za ispiranje usta u liječenju ranica na sluznici, nakon operativnih oralno kirurških i parodontoloških zahvata pri čemu je dokazana njegova učinkovitost u smanjenju boli i upale i poticanju cijeljenja sluznice. Također dokazano je da topikalna aplikacija otopine propolisa ubrzava cijeljenje epitela nakon ekstrakcije zuba. Usporedbom antibakterijskog i citotoksičnog učinka otopina propolisa i klorhexidina na oralne mikroorganizme i sluznicu gingive dokazan je bolji antimikrobni učinak klorhexidina, ali manji citotoksični učinak na fibroblaste gingive nakon primjene propolisa u odnosu na klorhexidin. Učinak propolisa u sustavnoj primjeni ispitan je na koštane promjene kod eksperimentalnog parodontitisa u štakora. Rezultati ove studije pružili su morfološke i histološke dokaze da je propolis u sustavnoj primjeni spriječio gubitak alveolarne koštane mase u štakora. Protugljivični učinak 20% – tnog ekstrakta propolisa u etanolu na sojeve C. albicans ispitan je u HIV pozitivnih bolesnika s oralnom kandidijazom u usporedbi s inhibicijskim djelovanjem standardnih protugljivičnih lijekova. Ekstrakt propolisa korišten u ovom istraživanju inhibirao je in vitro rast C.albicans prikupljene od HIV seropozitivnih. Ova činjenica upućuje da komercijalna otopina propolisa može biti alternativni lijek za liječenje oralne kandidijaze u HIV pozitivnih bolesnika. Pozitivan učinak propolisa dokazan je i u liječenju protetskog stomatitisa. Kod svih ispitanika koji su liječeni brazilskim propolisom u obliku gela kao i u onih liječenih mikonazolom došlo je do potpunog povlačenja upale nepca i edema.
Učinak propolisa na zube
Propolis se pokazao kao dobar medij za pohranu i transport izbijenog zuba, prema nekim istraživanjima, čak bolji medij od fiziološke otopine i mlijeka što se tiče očuvanja vitaliteta stanica parodontnog ligamenta. Propolis posjeduje snažna antimikrobna i protuupalna svojstva koja se temelje na glavnim sastojcima propolisa, a to su flavonoidi, fenoli i drugi različiti aromatski spojevi. Zbog toga se pokazao protuupalnim sredstvom za izravno prekrivanje pulpe zuba koji potiče stvaranje reparatornog dentina. Primjenjen kao otopina za ispiranje korijenskog kanala, propolis ima jednaku antimkrobnu aktivnost kao i natrijev hipoklorit. Uz to, kao intrakanalni uložak propolis je vrlo učinkovit u brzom uklanjanju bakterije Enteroccoccus faecalis iz korijenskog kanala pa se može preporučiti kao alternativni intrakanalni medikament. Također dokazani antimikrobni i kariostatski učinak propolisa na streptokoke i karogene enzime pozicioniraju propolis kao novi protu karijesni lijek, a uspješno je dokazana i njegova učinkovitost u prevenciji dentinske preosjetljivosti.
Časopis Smile,broj 27
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |