Nadomještanje prednjeg zuba zahtjevan je zadatak i u estetskom smislu uvijek predstavlja izazov. Koje su uopće mogućnosti nadomještanja prednjeg zuba na raspolaganju pacijentu i terapeutu? To je prednji implantat, Maryland most i konvencionalni most. Sve tri vrste su kavlitetne i imaju visoke stope preživljavanja. To znači da treba individualno odlučiti koji su nadomjesci najbolji izbor kako bi se postigao zadovoljavajući rezultat. Razni čimbenici mogu utjecati na estetski ishod.
Dob
Postoji li minimalna dob ugradnju implantata? Ovim pitanjem bavili su se mnogi stručnjaci i zasad se nisu složili oko jedinstvenih smjernica, tako da je odluka i dalje vrlo teška. Postoje stručnjaci koji vjeruju da je čekanje kontraproduktivno jer rast kosti prelazi u atrofiju kao rezultat neaktivnosti. Drugi stručnjaci vjeruju da je glavni nedostatak rane implantacije posljedična infrapozicija jer se posebno do 16 godine u gornjoj čeljusti još uvijek može očekivati značajan rast. Rast se usporava tek u razdoblju između 16 i 30 godina sa samo 1,5 mm u prosjeku. Kako trenutno ne postoje smjernice za idealno vrijeme implantacije, mora se razmotriti infrapozicija kao rezultat rane implantacije ili zaustavljanje daljnjeg gubitka kosti i odvagati alternativne terapije. POred toga, ugradnja implantata u ovoj dobi povezana je s određenim rizicima koji mogu doprinijeti manjem preživljavanju implantata. Tako djeca uglavnom imaju manji volumen kosti u alveolarnom nastavku, a kost atrofira u nedostatku okluzije brže nego kod odraslih. U slučaju nepostojanja zametaka kost je u bezubim dijelovima često vrlo kortikalizirana i krhka u djece i adolescenata i stoga je sklona otkrhnućima tijekom implantacije. Sve to može znatno otežati ugradnju implantata.
Linija osmijeha
Ako kod osmijeha prijelaz između protetskog rada i gingive nije vidljiv, problem je mnogo jednostavnije riješiti s estetskog stajališta. Međutim, ako je linija osmijeha visoka, gingiva i količina kosti igraju ključnu ulogu za estetski rezultat. Estetski uspjeh restauracije mogu ugroziti određeni čimbenici u slučaju visoke linije osmijeha: tanki gingivni biotip i nedostatak kosti ili koštani defekt.
Gingiva
Tekstura i konture gingive mogu negativno utjecati na cjelokupni estetski rezultat nadomještanja prednjeg zuba. Kod “tankoga gingivnog biotipa” postoji rizik da npr. implantat i nadogradnja prosijavaju kroz nježno tkivo. Tijek gingive individualan je čimbenik kao i tekstura. Poseban izazov predstavlja tijek gingive s izraženim razlikama u visini. Cilj je postići valovit oblik između gingivnog ruba i papile, što je moguće samo prethodnim oblikovanjem s pomoću privremenog nadomjeska.
Količina kosti
Količina kosti također igra presudnu ulogu. Ne samo da određuje konture cijelog područja nego i definira mogućnosti postavljanja implantata. Tijek gingive također ovisi o strukturi kosti. Ako količina kosti nije dovoljna da bi se postiglo estetsko savršenstvo, najprije je potrebno augmentirati kost.
Zaključak
Postizanje estetike u prednjem segmentu predstavlja velik izazov na svakog kliničara. Nijedan pacijent ne tolerira estetski neadekvatan nadomjestak koji svima izravno upada u oči. Zbog toga bi uz anatomske uvjete u svakom slučaju u prvom planu trebale biti pacijentove želje. Na kraju, svi imaju isti cilj: savršen osmijeh. Posao doktora dentalne medicine je pripaziti na ono što je izvedivo i štoodgovara dotičnom pacijentu.
Dental Tribune, Croatian edition
prosinac 2020 god.
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |