Umnjaci ili osmice su zubi koji se nalaze zadnji u zubnom nizu. To su zubi koji niču najkasnije, najčešće iza dvadesete godine života. Razlikuju se oblikom, veličinom, brojem kvržica, korjenova i slično. Često stvaraju neugodne probleme pa ćemo vam u ovom članku pojasniti koji su to problemi i što činiti u takvim slučajevima.
KARIJES UMNJAKA- je česta pojava zbog njihovog položaja u čeljusti koji dovodi do zadržavanja hrane i otežanog čišćenja. Takav zub je teško popraviti zbog nedovoljnog pristupa zubu pa se stanje može zakomplicirati i dovesti do upale živca i konačnog vađenja zuba.Liječenja korijenskih kanala su također vrlo zahtjevna, kako zbog položaja tako i zbog promjenjive i nepredvidive anatomije zuba.
RETINIRANI UMNJACI – ako umnjak ima dovoljno mjesta za rast, ali nedostaje impuls za nicanje, nazivamo ga retiniranim umnjakom. On se nalazi u čeljusti ali nije probio sluznicu i nije vidljiv u ustima. Postavlja se često pitanje, da li takav zub treba izvaditi ili ga ostaviti u čeljusti. Neki stomatolozi će procijeniti da ga je bolje ne dirati dok ne stvara probleme, dok će drugi, zbog opasnosti od nastanka folikularne ciste, preporučiti vađenje takvog zuba.
IMPAKTIRANI ILI UKLIJEŠTENI UMNJACI – umnjak nekada može imati prepreku u nicanju, bilo da je to čeljusna kost ili susjedni zub, što dovodi do njegovog djelomičnog nicanja. Takav umnjak je vidljiv u ustima ali nije niknuo u cijelosti te često niče u krivom smjeru, tj. njegova os je nagnuta u odnosu na susjedni zub. Takav položaj dovodi do niza problema kao što su karijes, upala zubnog živca, upala zubnog mesa i slično. Sva ta stanja su vrlo neugodna za pacijenta jer se bol često širi na područje zgloba i uha a može se javiti i otežano otvaranje usta što ometa svakodnevni život. U slučajevima gdje se takvi problemi ponavljaju, umnjak je potrebno izvaditi.
VAĐENJE UMNJAKA – zbog svojeg položaja ali i raznolikosti oblika i položaja korjenova, zahvat može biti jednostavan a i vrlo kompliciran. Većinu umnjaka može izvaditi stomatolog ali ako se radi o kompliciranom zahvatu , bolje ga je prepustiti oralnom kirurgu. Najvažnije je postaviti točnu dijagnozu na temelju kliničkog pregleda i rendgenske snimke kako bi se točno procijenio rizik i težina zahvata. Gornji umnjaci, zbog mekše građe čeljusti , često ne predstavljaju problem ali vađenje donjih može biti ozbiljan zahvat. Donji umnjaci se nalaze u stražnjem dijelu donje čeljusti gdje je kost vrlo čvrsta a u blizini se može nalaziti i donji alveolarni živac. Korijenovi umnjaka nekada mogu biti u bliskom odnosu sa živcem, čak ga i obavijati, što zahtjeva pažljiv rad oralnog kirurga. Sam zahvat vađenja umnjaka se radi pod lokalnom anestezijom i bezbolan je. Pacijent u idućih nekoliko dana može očekivati bolove i lagano oticanje a ponekad i otežano otvaranje usta. Savjet je mirovanje i uzimanje lijekova protiv bolova a ponekad će stomatolog prepisati i antibiotik. Većina kirurških vađenja praćena je postavljanjem šavova. Važno je održavati dobru higijenu rane i spriječiti nakupljanje hrane na šavovima kako ne bi došlo do upale. Ukoliko nakon nekoliko dana dođe do pojave jačih bolova i jakog otoka praćenog povišenom temperaturom, pacijent se mora javiti svojem stomatologu.