Cink
Cink je mineral koji se ubraja u skupinu “elemenata u tragovima”. Iako se u organizmu nalazi u malim količinama, iznimno je važan.Potreban je za rast i razvoj novih stanica u organizmu, sudjeluje u procesu sinteze DNK i kolagena te kostiju. Cink jača imunosni sustav, ubrzava cijeljenje rana, skraćuje trajanje virusnih i bakterijskih infekcija, utječe na rast i razvoj reprodukcijskih organa, a važan je i za zdravlje kože,kose i noktiju te osjetila okusa i mirisa. Najveća količina cinka nalazi se u retini, muškim reprodukcijskim organima te u kostima i mišićima.
Simptomi nedostatka cinka su suha koža, beživotna kosa, lomljivi nokti, gubitak apetita, smanjena prilagodljivost očiju na mrak, otežano zacjeljivanje rana, povećana sklonost virusnim infekcijama, problemi s kožnim iritacijama, dermatitisima i aknama, umor i iscrpljenost te sklonost herpesu iproblemima s prostatom.
Prehrana bi trebala biti glavni izvor cinka. Taj se mineral nalazi u crvenom mesu. peradi, ribama, školjkama, mliječnim proizvodima, jajima, orašastim plodovima, grahu, grašku i pivskome kvascu. Apsorpcija cinka je loša, adodatno je snimžena kod osoba koje puše, piju alkohol i kavu, kod dijabetičara, trudnica i sportaša te onih pod velikim stresom. Osim toga apsorpcija cinka dodatno je smanjena u slučaju nekih bolesti poput proljeva, infekcija urinarnog trakta, ciroze jetre te pri uzimanju nekih lijekova. Zato se preporučuje povremeno uzimati dodatke prehrani s cinkom.
Preporučene dnevne doze su od 10 do 40 mg. Doze veće od 40 mg ne bi se trebale uzimati, barem ne dugotrajno. Dužim uzimanjem cinka u visokim dozama može se smanjiti apsorpcija bakra i željeza. Dnevne potrebe za cinkom za odrasle žene iznose oko 12 mg, a za odrasle muškarce oko 15 mg, a za djecu 2 do 5 mg. Kelirani cink i cink pikolinat najbolje se apsorbiraju u organizmu. Često ga možemo naći u nekim kombinacijama, primjerice, s vitaminom C, kalcijem i magnezijem te selenom i vitaminom D, ali i u multivitaminskim preparatima. Preporučuje se popiti ga jedan sat prije jela ili dva sata nakon obroka, no ako izaziva lagane želučane tegobe može se uzimati i uz obrok. Tablete treba popiti s vodom, a nikako s kavom, mlijekom ili drugim mliječnim proizvodima jer oni mogu smanjiti apsorpciju cinka.
Časopis Smile
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |