Neugodan zadah najčešće nastaje zbog neodržavanja higijene usta, ali uzrok mogu biti i druge bolesti respiratornog, digestivnog, urogenitalnog i endokrinog sustava, razni lijekovi i hrana. Prema relevantnim istraživanjima svaka druga osoba ima problem sa zadahom. Riječ je o neugodnoj pojavi ne samo za osobe kod kojih se javlja, već i za osobe koje se nalaze u njihovom okruženju. Danas je strah od neugodnog zadaha, po učestalosti iskaza ispitanika, na trećem mjestu razloga posjete stomatologu, odmah iza karijesa zuba i parodontopatije. Zadah najčešće potječe iz usta- s površine jezika, ispod linije zubnog mesa, između zuba i ostalih teško dostupnih mjesta, a razvija se kao posljedica održavanja loše oralne higijene.
MIRIS HRANE
Sinuitis, prehlada ili angina kao da uvijek vrebaju iz zasjede. Sve bolesti dišnog sustava utječu na dah jer je nos povezan s usnom šupljinom. Neugodan zadah može biti posljedica i nekog patološkog procesa u organizmu i tada ga je moguće ukloniti samo liječenjem osnovne bolesti. Riječ je prije svega o oboljenjima respiratornog, digestivnog, urogenitalnog i endokrinog sustava. Na zadah utječe i način ishrane. Zanimljiva je činjenica da kod pojedinih osoba glad može prouzročiti zadah koji prestaje nakon što osoba pojede obrok. Ukoliko se hranite pretežno mastima i proteinima, a s malo ugljikohidrata, zadah se može javiti zbog produkata njihovog raspadanja u crijevima. Unošenje nekih namirnica prouzročiti će karakterističan zadah. Razlog tome je što se miris hrane pretežno eliminira iz organizma preko pluća pa je prisutan u svakom našem izdisaju. Zbog sličnog načina eliminacije preko pluća, neki lijekovi također remete dah. Miris lijeka osjeća se poslije korištenja pojedinih antibiotika, kloralhidrata, joda i morfijumskih preparata.
GASTRITIS I BAKTERIJE
Jednjak, organ koji spaja ždrijelo sa želucem, čest je izazivač zadaha. Gornji i donji sfinkter jednjaka važni su u regulaciji transporta hrane i tekućine, pri čemu donji ezofagealni sfinkter ima ključnu ulogu u sprječavanju vraćanja želučane kiseline iz želuca natrag u jednjak. Kada je rijeć o želucu, najčešći uzroci zadaha su razni tipovi gastritisa, odnosno zapaljenja želuca sluznice gdje kao vrlo čest uzročnik figurira Helicobacter pylori infekcija. Da li će prisutnost infekcije značiti i bolest (gastritis, ulkus i malignitet), zavisi od same bakterije (virulencija, patogenost, genetske osobine), zatim od organizma domaćina (starost, spol, krvna grupa, predispozicija) i konačno faktora sredine (higijena, stresovi, navike). Usporen motilitet želučano – crijevnog trakta uzrok je dužem zadržavanju sadržaja u želucu i crijevima, što će zbog djelomične digestije, a spore eliminacije, dovesti do akumuliranja raspadnih produkata i konačno zadaha. Nastajanje zadaha izazvano problemima u usnoj šupljini najčešće dolazi od naslaga bakterija na jeziku, pokvarenih zubi, ali i patoloških procesa koji se razvijaju u ustima, nosu ili sinusima.
PUŠENJE I ALKOHOL
Pušenje i alkohol također mogu biti razlog halitoze jer uništavaju zubnu caklinu na način da je čine podložnom infekcijama i truljenju. Treba imati na umu i da sve ono što smanjuje količinu sline zapravo stimulira rast anaerobnih bakterija. Osim toga, preduga upotreba antibiotika također je jedan od čimbenika koji može poremetiti ravnotežu mikroflore i izazvati zadah. Zadah može nastati i uslijed suhoće usne šupljine, koja je posljedica nedovoljnog lučenja sline neophodne da “opere” usta i odstrani materije koje mogu prouzročiti zadah. Zadah se javlja i nakon vađenja zuba ili drugih oralno – kirurških intervencija, a uslijed raspadanja krvnog koaguluma. On postoji kod osoba sa sulceracijama u ustima (afte, herpetični stomatitis i druge virusne infekcije usta) ili nekrozom (aids, leukoze). Kariozni i polomljeni zubi, zaostali korijeni i parodontalni džepovi odlično su mjesto za zadržavanje hrane koja se s vremenom raspada, a što će stvoriti vrlo neugodan miris.
ŠTO MOŽETE PODUZETI?
Biljni lijekovi koji se mogu koristiti za ispiranje usta su slijedeći: čaj od kadulje, mente, kantariona, dok će šalica zelenog čaja osvježiti dah jer sadrži polifenole koji spriječavaju nastanak i razvoj bakterija- uzročnika bakterija.
Za održavanje zubne higijene važno je i kakve četkice za zube se koriste. Preporučuje se paralelna upotreba interdentalnih četkica kao i tuševa za oralnu higijenu.
U slučaju suhoće usta preporučuje se unos što veće količine tekućine, a prvenstveno kiselih prirodnih sokova, zatim bombona i druge kisele hrane kako bi se stimuliralo lučenje sline.
Za uklanjanje zadaha mogu se koristiti i različita dezinfekcijska sredstva u vidu spreja ili vodice za ispiranje usta. Otopine za ispiranje često sadrže alkohol koji može dodatno isušiti usnu šupljinu pa je preporuka da se upotreljavaju bezalkoholni preparati.
Jedite čvrstu hranu kao što je sirovo povrće jer ono izaziva trenje u ustima te na taj način skida bakterije s površine jezika.
Časopis Smile,broj 13
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |