Međuzubna četkica pomoćno je sredstvo u održavanju oralne higijene. Prve četkice za zube upotrebljavali su Babilonci prije više od 5500 godina. Bile su oblika štapića, kojeg se žvakalo. Stari Grci i Rimljani održavali su čistoću svojih zuba uz pomoć čačkalica. Istraživanja, koja su nastala u Kini i stara su približno 3600 godina, opisuju alat za čišćenje zuba kao štapić koji je na jednoj strani bio toliko ižvakan, da je na kraju njegov oblik bio sličan četkici za zube, a na drugoj strani je bio iznimno sužen. Ta druga sužena strana bila je namijenjena čišćenju između zuba. Štapići koji su se upotrebljavali u tu svrhu, bili su od malo aromatičnijeg drveća pa su uz učinak čišćenja imali i onaj osvježavajući.
Začetničku ulogu u proizvodnji međuzubnih četkica imala je u ranim 70 -im godinama prošlog stoljeća tvrtka Curaden iz Švicarske. Curaden je oblikovao iznimno kvalitetnu liniju proizvoda pod nazivom Curaprox. Tvrtka Curaden ima vrlo stroga mjerila kvalitete za svoje proizvode. Ta pravila se temelje na tri stupa – učinkovitost, atraumatičnost i prihvatljivost. Nije dovoljno da međuzubna četkica dosegne do oralnog biofilma u međuzubnom prostoru i ukloni ga. Ona to mora napraviti bez oštećivanja interdentalne papile, ali isto tako mora biti napravljena kako bi ju korisnik jednostavno i pravilno koristio.
UČINKOVITOST
Međuzubna četkica je učinkovita ukoliko sa svojim vlaknima u potpunosti ispuni cijeli međuzubni prostor te dosegne i ukloni sav biofilm od ruba desni zuba do kontaktne točke između dva zuba. Upravo stoga je žičana jezgra CuraproxCPS međuzubnih četkica napravljena od iznimno tanke, posebno legirane kirurške žice. U tu žičanu jezgru ugrađena su tanka, čvrsta te ujedno fleksibilna vlakna koja prilikom čišćenja međuzubnog prostora rade na principu kišobrana. To znači da se vlakna pri ulasku u međuzubni prostor priljube uz žičanu jezgru, dok se u međuzubnom prostoru ona rašire, prilagode anatomiji zuba te učinkovito ispune svoju zadaću.
ATRAUMATIČNOST
Tanka žičana jezgra uz to što omogućava učinkovitost, osigurava i atraumatičnost. Potreba za atraumatičnosti ispunjena je i s konusnim postavljanjem žičane jezgre u plastični držač međuzubne četkice, što jezgri omogućava fleksibilnost te je ujedno i mogućnost lomljenja četkice u potpunosti smanjena. Atraumatičnosti doprinose i vlakna međuzubnih četkica, koja nisu kruta i debela, već iznimno tanka i fleksibilna.
PRIHVATLJIVOST
Po jednostavnosti, pravilna uporaba međuzubnih četkica je između svih ostalih pomoćnih sredstava za održavanje oralne higijene na samom vrhu ljestvice. Kada se usavrši njena pravilna uporaba, prihvatljivost i pri tome jednostavnost korištenja nije nimalo upitna. Vjerujemo da je glavni uzrok ne korištenja ili prestanka uporabe međuzubnih četkica uvjerenje korisnika da će se s njima ozlijediti. Na to većina pomisli kada pri uporabi ugleda krv. No ukoliko je korisnik točno i dovoljno informiran, nema nikakvih poteškoća s prihvaćanjem međuzubne četkice. Prije svega korisnici moraju znati uzroke i simptome upale desni. Moraju znati da krvarenje desni znači upalu desni i da s pravilnom oralnom higijenom, koja uključuje i čišćenje međuzubnih prostora, upalu jednostavno mogu ukloniti ili spriječiti. To znači da redovitom uporabom međuzubnih četkica desni više neće krvariti. Svakako treba upozoriti na to da međuzubni prostori, nakon uklanjanja upale i smanjenja nabreklosti desni, postaju malo veći te da je za pravilno i temeljito održavanje oralne higijene potrebno prilagoditi veličinu međuzubne četkice.
Časopis Smile , Rujan 2015 godine
Upiši se preko HZZO-a i ostvari povoljnije uvjete! |